Obvodní kolo Poháru rozhlasu

Chceme být školou otevřenou, bezpečnou a respektující.

Důležitá upozornění

31. 5. 2024 - Tvoje cesta načisto

V pondělí 6. a v pátek 31. května se žáci 8. tříd zúčastní preventivního programu Policie ČR Tvoje cesta načisto. Program cílí na prevenci trestního chování a seznamuje žáky se základy trestní odpovědnosti mladistvých. V pondělí 6. května se programu zúčastní žáci VIII. A a C, v pátek 31. května pak třída VIII. B. Bližší informace žákům sdělí třídní učitelé.

24. 5. 2024 - Informace pro rodiče žáků budoucího prvního ročníku

Vážení rodiče předškoláčků,
dovolte, abychom vás informovali o jedné významné (a věříme, že pozitivní) změně týkající se budoucích prvních tříd. V minulosti jsme již několikrát místo dvou větších tříd otevřeli tři třídy menší. Tento krok se vždy ukázal jako správný vzhledem k větším možnostem individualizace výuky, ale i snadnější adaptaci dětí na školní prostředí. Proto i ve školním roce 2024/2025 otevřeme tři první třídy. Třídními učitelkami budou Pavla Bogdanová, Zdeňka Laurinová a Vendula Grubhofferová. Věříme, že je to krok správným směrem. Pěkné květnové dny přeje ZŠ Zámecká.

15. 5. 2024 - Holky jsou z Marsu, kluci z Venuše

Preventivní program určený žákům 7. tříd navazuje na programy, kterých se žáci účastnili v 6. ročníku. Má za úkol provést je složitou dobou jejich sexuálního dospívání. Uskuteční se ve středu 15. května, lektorkou bude Mgr. Alena Blažková z MP Education. Program je pro žáky zdarma.

15. 5. 2024 - Na prahu mužnosti

Dospívání přináší změny nejen dívkám, ale i chlapcům. Jak se s nimi srovnat, jak reagovat na nové věci - o tom všem bude preventivní program Na prahu mužnosti, který jsme ve spolupráci s MP Education připravili pro chlapce 6. ročníku. Program se uskuteční 15. května, pro žáky je zcela zdarma.

15. 5. 2024 - Čas proměn

Preventivní program Čas proměn je určen dívkám 6. ročníku, který je zaměřen na počáteční fázi dospívání dívek. Uskuteční se ve středu 15. května, lektorovat jej bude Mgr. Alena Blažková z MP Education. Program je pro žákyně zdarma.

Školní úspěchy

3. 5. 2024 - Zámecká vítězí na Dnech florbalu 2024

V konkurenci 19 špičkových týmů kraje slaví florbalisté z prvního stupně zlato! Tým ve složení Ondřej Čáp, Luboš Fryc, Daniel Havránek, Filip Havránek, Ondřej Nešpor, Matěj Pohorský a Jan Rožek navázal v pátek 3. 5. na vítězství v oblastním kole a ovládl Dny florbalu v České Třebové.

Cesta k vítězství začala v těžké skupině. Nejvíc nás potrápilo Ústí, jež jsme s obtížemi přemohli 3:2. Díky triumfu ve skupině jsme postoupili rovnou do čtvrtfinále, kde nás čekala Choceň. Postup do semifinále nás hodně bolel, trpěly obzvláště kolena a nosy útočníků. V semifinále jsme soupeři z Ústí nedali šanci a koncentrovaným výkonem zvítězili 4:0. Ve finále jsme v poločase prohrávali s Králíky 0:2 a vypadalo to bledě. K obratu zavelel Luba Fryc přesnou ranou do šibenice. Vyrovnával Dan Havránek a zlatou trefu zařídil 20 vteřin před koncem Fíla Havránek, nejmladší hráč turnaje. Náš tým zdobila odpovědná obranná hra: za 7 zápasů jsme dostali pouze 6 gólů. Všichni hráči v poli navíc vstřelili alespoň 5 branek. I přes tvrdší hru, než je ve florbale zvykem, se na celém turnaji nikdo nezranil.

2. 5. 2024 - Úspěšné krajské kolo přírodovědné soutěže Zlatý list

I v letošním roce se dva šestičlenné týmy žáků naší školy zúčastnily krajského kola přírodovědné soutěže Zlatý list, která se konala v areálu záchranné stanice a Ekocentra Pasíčka v Boru u Skutče 2. května. Soutěž spočívá v týmovém plnění úkolů na stanovištích, které je potřeba projít v okruhu asi 4 km. Úkoly jsou vybrány z oblasti biologie rostlin a živočichů, ekologie, geologie a meteorologie. Tým žáků 4. – 6. ročníku ve složení Matyáš Brynda, Markéta Dřímalová, Sebastian Přemysl Seidl, Mia Řezníčková, Antonín Vavřín a Aleš Háněl si vedl velmi dobře a z celkového počtu 15 týmů obsadil krásné 4. místo. Týmu žáků 7. – 9. ročníku ve složení Kryštof Jan Mihalo, Jan Kovář, Anna Lochmanová, Karolína Holubová, Eliška Kovářová a Stanislav Suchánek se dařilo ještě lépe a v konkurenci 14 týmů skončil na skvělém 3. místě. Gratulujeme!

29. 4. 2024 - Čtyři vítězství a čtyři postupy v Poháru rozhlasu

V pondělí 29. dubna se uskutečnilo oblastní kolo v atletickém Poháru rozhlasu. Naše škola se tohoto atletického klání tradičně účastní. Zastoupení jsme měli ve všech 4 kategoriích. I když se oblastního kola zúčastnila pouze 3 družstva, konkurence byla opravdu velká – i přesto se nám podařilo ve všech kategoriích zvítězit! Vítězství ale neznamená automatický postup do okresního kola, tam postupuje pouze 6 nejlepších družstev podle počtu získaných bodů v oblastním kole. Museli jsme tedy čekat, až odzávodí i ostatní školy.  Výsledky ze všech oblastí jsme se dozvěděli v pátek v odpoledních hodinách a mohli se radovat, do okresního kola postoupila všechna naše družstva.

Největší ambice do dalších kol mají určitě starší žáci, kterým se v oblastním kole podařilo vyhrát všechny disciplíny. Z jednotlivých výsledků musíme zmínit skok vysoký Denise Gulta 180 cm, pokoušel se i o osobní rekord 186 cm, ale byl 3x neúspěšný, i když především druhý pokus byl velmi nadějný! Tak budeme držet palce v okresním kole. Dále vrh koulí Jana Pavliše, kdy vrhl za 11 metrů. Výborné výkony jsme viděli i v běhu na 1500 m, kdy se 3 ze 4 našich závodníků dokázali dostat pod 5 minut!

Mladší žáci předvedli vyrovnané výkony a ukázali se i chlapci z 6. ročníku. Krištof Buben byl 2. ve výšce 130 cm a 4. v míčku, když hodil za 44 m. Vít Krejsa byl 2. v dálce za 447 m a Adam Brýdl 2. v běhu na 1000 m. Kluci také doběhli na druhém místě ve štafetě na 4x60 m.

Starší žákyně předvedly výborné výkony a dosáhly na spoustu prvních míst. Zuzana Šlégrová vyhrála 60 m za 8,85 s. Všechny 3 dívky skočily ve skoku dalekém za 4 m, nejdále Julie Novotná 440 cm. Štěpánka Jiskrová vyhrála 800 m a byla druhá ve výšce. Barbora Nešporová a Pavla Chadimová ovládly vrh koulí.

Mladší žákyně předvedly několik překvapivých výkonů. Lucie Klusoňová vyhrála 60 m, Dorota Motlová byl druhá v dálce 406 cm! Adéla Pelešková a Karolína Mrkvičková skončily první a druhá v míčku, Karolíně se povedla i výška, v níž byla druhá. Ve štafetě na 4x60 m doběhaly holky těsně na druhém místě. Sára Cagáňová nejrychlejší v běhu na 600 m.

Všem závodníkům děkujeme za vzornou reprezentaci školy, předvedené výkony a budeme držet palce v okresním kole. To se uskuteční již v úterý 7. května znovu na atletickém stadionu v Litomyšli!

25. 4. 2024 - Druhé místo ve Štafetovém poháru a postup do kraje

Ve čtvrtek 25. dubna se konala soutěž Štafetový pohár, které se pravidelně zúčastňujeme - a v níž také pravidelně bodujeme. Ne jinak tomu bylo letos! Družstvo žáků prvního stupně si totiž vybojovalo postup do kraje! Krajské kolo se uskuteční 10. května v Pardubicích. Děkujeme za příkladnou reprezentaci a držíme pěsti!

22. 4. 2024 - Školní kolo soutěže v poznávání přírodnin

V pondělí 22. května proběhlo školní kolo soutěže v poznávání přírodnín Soutěže se zúčastnilo 26 žáků druhého stupně. Maximální počet bodů byl 40. Žáci soutěžili v kategoriích: poznávání rostlin nerostů a hornin x poznávání živočichů nerostů a hornin.

Výsledky:

Rostliny 6. - 7. třída: 1. místo Aleš Háněl, VI. A (14 bodů)

Živočichové 6. - 7. třída: 1. místo Michaela Mlejnková, VI. B (28 bodů), 2. místo Pavel Herynek, VI. B (17 bodů), 3. místo Kristýna Havránková, VI. B (15 bodů)

Rostliny 8. - 9. třída: Stanislav Suchánek, IX. C (20 bodů), 2. místo Eliška Kovářová, IX. D (17 bodů)

Živočichové 8. - 9. třída: Stanislav Suchánek, IX. C (35 bodů), 2. - 3. místo Jiří Popelka, IX. A (24 bodů), 2. - 3. místo Karolína Vodehnalová, VIII. A (24 bodů).

Do regionálního kola, které se uskuteční 15. 5. v České Třebové, postupují žáci s nadpolovičním počtem bodů: Stanislav Suchánek, Jiří Popelka, Karolína Vodehnalová a Míša Mlejnková. Gratulujeme!