dne 20. 09. 2023 16:18:54 se dotazoval Milada Černá
Dobrý den pane starosto,
od roku 1997 bydlíme v lokalitě u nemocnice v tzv vagónu. Za tu dobu zde vyrostlo mnoho dalších bytových domů, tato oblast vzkvétá, život zde byl vždy pěkný. Bohužel, už není. Proto se vás ptáme, proč se sem stěhuje tolik našich nepřizpůsobivých spoluobčanů? Vždyť už se tady nedá pomalu normálně žít, je to tady, s prominutím, jak někde v Chánově. Nechceme být rasisti, ale jak tady máme žít my, bílí? Vždyť těch Romů je tady čím dál víc, je tady hluk, hrají tady cikánské písně, je tu bordel, tmavé děti pomalu odsunují naše bílé ze hřišť, už si skoro nemají kde hrát. Lavičky jsou pořád plné hlučných cikánů, nemáte šanci najít koutek pro sebe. To městu a zastupitelstvu nevadí, že se tady my cítíme najednou špatně? Hlavně, že oni se mají dobře? My pracujeme, platíme daně, nájem atd, a oni? Do práce nechodí, berou dávky, devastují byty a okolí. To je podle vás v pořádku? Nikdy se nezačlení, jak vy říkáte. Nikdy to nebude dělat dobrotu.
Budeme rádi, když nám odpovíte a ještě raději bychom byli, kdyby se tomuto vzrůstajícímu problému začali lidé na městě věnovat.
S pozdravem Milada a Josef Černý, a sousedé na J.E.Purkyně 1143/6
Vážení manželé Černí,
budu na Vaši připomínku reagovat obecně, byť od kolegů vím, že ve Vašem případě byla velmi pravděpodobně důvodem sepsání dotazu Vaše aktuální žádost o výměnu městského bytu, o které nebylo dosud jednáno.
Přidělování městských bytů v Litomyšli má jasná pravidla. O městský byt je třeba písemně zažádat, žádosti se evidují a detailně posuzují. Existují v zásadě dvě kategorie nájemního bydlení - klasické nájemní byty, o kterých budu psát dále, a byty v domech určených pro nájemní bydlení seniorů, kde jsou pravidla logicky jiná.
V případě, že se někde ve městě uvolní klasický byt ve vlastnictví města (a nestává se to často - většinou jde o úmrtí stávajícího nájemníka, velmi zřídka o odstěhování mimo město), tzv. bytová komise na svém pravidelném zasedání probere aktuální žádosti, posoudí je a doporučí z řad žadatelů nájemníka do městského bytu včetně odůvodnění a toto rozhodnutí poté potvrzuje na svém jednání rada města. Součástí výběru může v některých případech být i sociální šetření - osobní schůzka s žadatelem. Protože o byt si dle směrnice může požádat pouze osoba s prokazatelným vztahem k Litomyšli (např. zde má trvalý pobyt, nebo prokazatelně zde pracuje tři roky apod. - podrobněji na webu města zde ), nemělo by se v žádném případě stát, že bude městský nájemní byt přidělen někomu odjinud, kdo nemá s Litomyšlí žádný prokazatelný vztah.
Takže ačkoliv město disponuje nemalým počtem bytů (více než 300), nájemníci z nich neodchází, což přikládám zejména výši nájemného, které bývá nižší než tržní v dané lokalitě. S tím zcela určitě souvisí i sociální rozložení osob v městských bytech - ulice J. E. Purkyně je místo, kde je nejvíce městských bytů. O byty si žádají různí lidé, ale převážně ti, kteří si jiné bydlení sami nezajistí - s nízkými příjmy, nemají na kauci, nikdo jiný jim nechce byt pronajmout. Bydlí zde různí lidé, i Romové. Takže ano, určitě zde bydlí více nízkopříjmových lidí. Nízkopříjmový však neznamená vždy nepřizpůsobivý. My samozřejmě nevedeme evidenci kdo je Rom a kdo není (toto není vůbec možné), ale dle odhadů kolegů by v cca 250 bytech v této lokalitě nemělo být více než 10 z nich obýváno občany s romským původem. Nevím, kolikrát jste osobně byl v Chánově, ale Vaše srovnání považuji za velmi přehnané. Já osobně znám dost Romů, kteří v Litomyšli pracují (a platí tak i daně) a myslím, že za ně můžeme být velmi rádi. Kolegyně ze sociálního odboru mi potvrdily, že ani školy, ani ony neřeší žádné zásadní problémy s romskou komunitou ve městě. A divili byste se, v jakém stavu někdy přebíráme zpět byty po neromských občanech a na druhou stranu jak jsou některé byty s romskými nájemníky v pořádku a uklizené. To mohu jednoznačně potvrdit.
Mrzí mne, že vnímáte Litomyšl tak, jak popisujete. Samozřejmě problémy jsou (byly a budou), máme ve městě i bezdomovce, máme ve městě i občany závislé na návykových látkách (pokud mám správné informace, žádný z nich romského původu) - s těmito musí pracovat kolegové ze sociálního odboru, případně policie a orgány k tomu určené. Věřte mi, že se problému věnuje jak samospráva, tak státní správa, ale srovnávat Litomyšl s Chánovem mě osobně přijde velmi nefér.
Děkuji za pochopení, přeji klidný začátek podzimu
Daniel Brýdl, starosta města