dne 09. 06. 2020 12:24:41 se dotazoval Jana Chvalkovská
Vážený pane starosto:
v Litomyšli je krásně a pořád ještě je tu i v porovnání s okolními městy pořádek. Bohužel v poslední době dochází k nárůstu kriminogenních faktorů. Těmi jsou tagy (neumělá forma grafiti, nedávno třeba na soše lva v zámecké zahradě), odpadky ve veřejných prostorech, shromažďování mladistvých, kteří mají nahlas puštěnou hudbu, ostentativně mluví nahlas vulgárně a procházejí takto městem, konzumace alkoholu a dalších drog mladistvými na veřejnosti. Řada těchto kriminogenních faktorů se koncentruje na Valy do okolí velkého dětského hřiště. Ale problémy se začínají objevovat i jinde ve městě.
Má město ucelenou koncepci, jak s tímto bojovat? Jakmile se totiž ve městě změní kultura života vnímána mladistvými, může se situaci zhoršit velmi prudce, a to i ve škodách na majetku jak města, tak soukromých osob.
Zkušenost ze zahraničí a jiných měst v ČR dává několik konkrétních návodů. Zaprvé, pomohlo by jako prevence vytvořit prostor, kam by bylo možno beztrestně malovat grafiti. Mohly by probíhat i soutěže o nejlepší výtvor. Naopak město by nikdy nemělo podporovat vandalismus a zveřejňovat tagy, jako se to bohužel stalo v minulé Lilii, kde byla fotografie posprejovaného lva. Publicita je přesně to, co vandal chce! Zadruhé, stopy vandalismu musí být co nejrychleji odstraňovány. Jakmile se objeví grafiti tam, kde nemá, musí hned pryč. Vandala to přestane bavit. Podobně jakýkoli nepořádek musí být hned uklizen, ať mládež vidí, že pořádek je normální stav. Zatřetí, možná se mýlím, ale při pohledu na hloučky hlučných a vulgárních mladíků se nemohu ubránit dojmu, že se převážně jedná o členy jednoho konkrétního etnika. Sejděte se s romskými představiteli v Litomyšli, aby si svoje lidi srovnali v zájmu bezproblémového soužití. Tak tomu ostatně v Litomyšli vždy bylo. No a začtvrté je zapotřebí, aby městská policie byla mnohem, mnohem aktivnější v potírání těchto kriminogenních jevů, tedy například hlasité rušivé hudby, vulgárního vyjadřování takových skupin u dětských hřišť a škol, kde jsou malé děti, kouření mladistvých, atd. Vietnamská večerka na náměstí běžně prodává alkohol nezletilým. Obecně jde o porušování veřejného pořádku, ať se na to policie zaměří třeba na úkor vybírání pokut za parkování. A my bychom měli všichni na tyto problémy policii upozorňovat.
Ta řešení nejsou jednoduchá a třeba ani levná, ale pokud se tím nebudete zabývat intenzivně, tak nakonec náklady za pár let budou mnohem vyšší. Jak peněžně, tak pro vůbec pro klid a kvalitu života v Litomyšli.
S pozdravem
Jana Chvalkovská
Vážená paní Chvalkovská,
děkuji za Vaše připomínky, byť s některými se nemohu zcela ztotožnit. Zejména s informací, že "v poslední době dochází k nárůstu kriminogenních faktorů". Je pravda, že vandal postříkal sochu lva (a v tomto případě si nemyslím, že vandalovi šlo o publicitu, ale šlo o akt bezmezné hlouposti) a policie toto řeší, nicméně ze statistik nárůst nevyplývá. Litomyšl má dlouhodobě nízkou míru kriminality mládeže, v roce 2019 se trestné činnosti v ORP Litomyšl dopustilo pět dětí, z toho tři děti do 15 let a byl spáchán jeden přestupek. Město má zpracovanou Koncepci rodinné politiky i Koncepci sociální politiky (naleznete zde - na stránce vpravo nahoře). O prostoru pro grafiti jsme hovořili, ale na druhou stranu panuje obava, pokud to "někde" budeme podporovat a mladí si nakoupí spreje apod., mohou pak mít pocit, že je to dovoleno a sprejovat i jinde po městě....co je správně nevím, zatím jsme takovou vhodnou plochu nenašli. Obecně vzato ale Litomyšl nemá se sprejerstvím problémy a jsem za to velmi rád.
Mohu Vás ujistit, že se zástupci romského etnika se s panem místostarostou scházíme poměrně často, ale obávám se, že ani v tomto etniku, ale ani obecně v naší celé společnosti nikdo nepřišel historicky na to, jak se s mladými "puberťáky" domlouvat, aby se chovali dle našich představ. Pokud kdokoli uvidí porušování zákona, určitě by měl zavolat policii - ať státní, tak městskou. Máme v Litomyšli městskou policii sedm dní v týdnu, 24 hodin denně a pověřený strážník mne ujistil, že na základě telefonátů občanů vyjíždí k podobným případům pokud je to možné ihned. Nicméně dle informací od státní policie v Litomyšli za posledního ½ roku nešetřili policisté žádné protiprávní jednání ve spojitosti konzumací alkoholu či jiných návykových látek ze strany mladistvých či nezletilých na veřejnosti a pokud k tomu dochází a kdokoli je svědkem, měl/a by tuto věc neprodleně oznámit přímo na obvodní oddělení PČR Litomyšl nebo na linku 158, popř. na policii městskou. Stejně tak je to s prodejem alkoholu mladistvým - porušování zákona musí být postihováno v konkrétním případě.
Také úklid ulic, včetně parků a veřejných prostranství, nás stojí nemalé prostředky, ale myslím, že obecně vzato máme město čisté. Že se najde občas nějaká plastová láhev nebo plechovka, tak bohužel nemůžeme být stále vždy a všude připraveni odpadek uklidit do 5 minut.
S mládeží byly, jsou a budou v očích naší generace problémy, ale bylo to tak za našeho mládí, za antiky, v minulém režimu - revolta a neuposlechnutí prostě k pubertě patří a dokonce jsem četl velmi zajímavý článek, že je to tak správně, neboť jinak bychom jako rodiče nezvládli emočně odchod dětí z domu. Příroda to tak vymyslela a asi je to dobře. Tím nechci v žádném případě nekulturní či dokonce trestní jednání omlouvat, jenom chci říci, že k mládí hlasitá hudba a určitá revolta patří. Jenom nesmí překračovat určité hranice - a pokud tomu tak je, pak Vás prosím o nahlášení každého konkrétního případu na policii.
Děkuji za pochopení i za Váš zájem o to, aby Litomyšl byla stále krásná a život v našem městě byl klidný a kvalitní.
Přeji Vám hezký den Daniel Brýdl, starosta města