dne 17. 05. 2019 17:01:54 se dotazoval Lucie Drobná
Dobrý den pane starosto,
v únoru jsme se přistěhovali do našeho nově postaveného domu na ul. Bohdana Kopeckého na nově vzniklém sídlišti Prokop-Lidická. Žije se nám tu krásně a jediné, co kazí idilku jistě ne jen nám, je všudypřítomná řepka. V některých částech je řepka ve vzdálenosti jen pár metrů od domů, u nás je vzdálenost naštěstí trochu větší, ale ne dost velká na to, abychom nepociťovali její vliv na ovzduší. Za toto jaro jsme již několikrát viděli pracovat za okny postřikovací stroj, již několkrát se nám stalo, že otevřenými okny vletěl z polí do domu dusivý závan vzduchu (nejsme alergici). Přímo za naším domem již raší kukuříce, věřím, že nebude tak ošetřovaná jako řepka, přesto se obáváme, co bude, protože pole je od okna ložnice vzdálené cca 5m. V této vzdálenosti mají někteří lidé v sousedství přímo řepku.
Chci se zeptat, zda v tomto ohledu nejsou nějaké regulace pro zemědělce? Město zde podpořilo výstavbu nové čtvrti, neřešilo nějak i tuto problematiku?
Nechci rozebírat všeobecný alarmující stav českého zemědělství, nicméně znepokojuje mě dopad na ovzduší v těsné blízkosti našich domů. Opravdu musíme dýchat doma v ložnici pesticidy, Roundap a kdo ví co ještě?
Nebylo by možné zemědělce nějak regulovat, aby zde byly plodiny, které se takto neošetřují? Nebo louka?
Děkuji Vám předem za odpověď.
S pozdravem
Lucie Drobná
Dobrý den, paní Drobná,
děkuji za Váš dotaz. Já sám nejsem vzděláním agronom a k zemědělství se tedy neumím kvalifikovaně vyjádřit, nicméně shodou okolností jsem nedávno narazil na tento článek, pojednávající o řepce: https://www.novinky.cz/ekonomika/505011-plusy-a-minusy-repky-zadrzuje-vodu-ale-zada-si-chemii.html - prosím podívejte se na informace v něm obsažené.
I já si umím představit, že se na polích v ČR pěstují jiné plodiny, že máme stáda skotu pasoucího se v krajině (pozor, také by zapáchalo), ale protože se zemědělci logicky chovají ekonomicky, jediný, kdo by toto mohl ovlivnit je stát, který určuje dotace a tok financí. Já jsem požádal o pomoc s vyjádřením pana Jiřího Jeřábka, ředitele ZD Dolní Újezd a zde je část jeho odpovědi:" Na tomto konkrétním poli nehospodaříme. Jinak se dá s tím článkem, až na některé detaily, souhlasit. Velikost pozemků, konkrétně u řepky nemá vliv na erozi, protože neroste celoplošně v řádcích, jako například kukuřice. Chemická ochrana je stejná jako u všech ostatních plodin. Přípravky musí být schválené a používají se jen v případe, kdy je to bezprostředně nutné. Je to jako u lidí, taky nejíme léky preventivně, ale jen když jsme nemocní. Léky pro rostliny jsou hodně drahé a když nemusíme, tak nic neaplikujeme. Jestli jsou tam včely, tak to neublíží ani lidem. Ne každá jízda postřikovače je chemie. Může jít o přihnojování na list, nebo o aplikaci lepidla, aby nedošlo k předčasnému vypadání semen u řepky. Nevím jestli stav našeho zemědělství je alarmující, ale daleko větší vliv na životní prostředí má přelet jednoho dopravního letadla, než celé zemědělství za rok."
Pokud jde o pole kolem města, tak opravdu jako samospráva nemáme vliv na to, co se na nich pěstuje. V některých částech jsme sice majiteli pozemků, ale neumím si představit, že diktujeme zemědělcům, co na poli mají a co nemají pěstovat - jsme rádi, že naše pozemky využívají a ty neleží ladem. Zároveň bychom se asi museli bavit o náhradách apod., do čehož bych se opravdu nepouštěl.
Asi nejlepší by bylo, kdybyste kontaktovala přímo zemědělce, kteří na poli za Vašimi okny hospodaří (manželé Luxovi) a zkusila se do budoucna domlouvat na tom, aby přímo zde na těchto pozemcích řepku nepěstovali. Ale jak jsem pochopil a pamatuji si ze základní školy, musí se plodiny na poli střídat - takže předpokládám, že příští rok/roky tam řepku mít nebudete.
Děkuji za pochopení, přeji klidný a spokojený život na Prokopu
hezký den
Daniel Brýdl, starosta města