dne 10. 06. 2020 10:31:24 se dotazoval Markéta Šišková
Dobrý den,
možná jsem jen nadšená znalostmi nabytými v tomto semestru, kdy jsem se dozvěděla, jak fungují pozemkové úpravy, ale hlavně, jaká pozitiva přinášejí. Není to jednoduchý proces, ale zdá se mi, že na konci je nevýhod minimum a zpravidla jsou subjektivní.
Chci se proto zeptat, zda neplánujete tento proces z pozice starosty zahájit? Věřím, že máte spoustu jiné práce, která nesnese odkladu, ale tohle je věc, která se v rámci udržitelnosti a čelení klimatické změně musí udělat a čím dříve, tím lépe.
Vše je zastíněno, doufám, již ustupující koronovirovou krizí, ale kdy jí nebylo, to, co by se řešilo a snad i řeší, ač tomu není dopřáván tak velký mediální prostor, je boj se suchem.
Nevím, jestli je potřeba, abych vás tady zasypávala všemi těmi skvělostmi, které z realizace toho procesu plynou, ale tak alespoň pár - výrazné zmírnění eroze zemědělské půdy, ochranná funkce při povodních, zmírňování následků vlivu sucha, zpřehlednění vlastnických a věcných práv k pozemkům, vznik příjemných míst, která mohou být užívána občany k reakreaci.
Předpokládám, že tento proces může být ovlivněn výstavbou dálnice (o které už jsem ztratila přehled), ale myslím, že je to vlastně dobrá příležitost, jak si ty věci odbýt a vytěžit co nejvíc.
Děkuji za odpověď
Přeji hezký den a hodně zdaru
Markéta Šišková
Dobrý den, slečno Šišková,
o zadržování vody v přírodě, sázení alejí v polích u historických cest, vybudování dalšího rybníka u Nedošínského háje se snažím od okamžiku, kdy jsem usedl na křeslo starosty. Největším problémem v této oblasti podle mého názoru je, že díky změnám v minulém režimu bylo odděleno vlastnictví půdy od jejího využívání. Tedy vlastníci půdu pronajímají zemědělcům a zemědělci platí nájem, na který musí vydělat.....a nikdo pak není ochoten půdu prodávat ani k tak bohulibým účelům, jako je zadržování vody v krajině. My máme za sebou několik schůzek na toto téma, mnohé další nás čekají, ale je to běh na velmi dlouhou trať. Ale mohu Vás ujistit, že přemýšlíme společným směrem.
Děkuji, přeji hezký den
Daniel Brýdl, starosta Litomyšle