dne 03. 01. 2024 14:01:56 se dotazoval Eva Janů
Ahoj Dane,
chci se ještě vrátit ke konci roku a konání ohňostroje pořádaného městem.
O tom, že ohňostroje produkují škodlivé látky do ovzduší se mluví veřejně už několik let. Taky se ví, že způsobují zbytečný stres některým lidem s duševním onemocněním a děsí zvířata se taky veřejně mluví. Přesto je město každý rok pořádá. To, že ten poslední nebyl zrušen i přes tragické předvánoční události a výzvu Ministerstva vnitra, to už vůbec nechápu. Mohl by ses prosím vyjádřit k tomu, proč ho město nezrušilo? Zdůvodnění na facebookových stránkách města, "že se jedná o dětmi oblíbenou akci", se mi vůbec nechce věřit. Můžeš taky prosím zveřejnit, kolik loňský ohňostroj stál a plány na pořádání městských ohňostrojů v příštích letech?
Věřím, že se pro děti dá připravit zajímavá alternativa konce roku (koncert, dětská diskotéka jako třeba v Trnavě).
Předem moc děkuju za odpověď. Stejně tak děkuju za možnost se tímto způsobem zeptat na věci ve městě, je to moc fajn.
Přeju ti vše dobré a hodně sil v řízení našeho města v novém roce!
se srdečným pozdravem,
Eva
Ahoj Evo,
děkuji za Tvůj dotaz, nejdříve mi také dovol popřát Tobě, ale i všem ostatním vše nejlepší v novém roce. Hlavně zdraví, ale i štěstí, spokojenost a dostatek optimismu a sil.
Pokud jde o pořádání ohňostroje, o jeho konání rozhodla rada města a to i přes výzvu pana ministra Rakušana. Mimo jiné se nám výzva zdála populistická a panu ministrovi jsem to i napsal (napsal jsem mu také, že pokud by to vláda či ministerstvo zakázali, tak bychom zákaz samozřejmě respektovali. Ale přesunout to rozhodnutí na radnice bylo špatné a rozdělující společnost o čemž svědčí i tvůj dotaz....raději bych s tebou řešil jiné, pozitivnější záležitosti). Vše bylo opravdu již objednáno, inzerováno a zorganizováno (ohňostroj, čočková polévka, stánky se svařákem, městská policie, hasiči....).
O důvodech rozhodnutí nyní budu mluvit pouze za sebe (byť s rozhodnutím ohňostroj uspořádat souhlasili všichni radní města, tedy odpovědný volený kolektivní orgán města!). Mně osobně se nezdála relevantní přímá souvislost mezi tou strašnou tragédií v Praze a pořádáním dětského ohňostroje v poslední den roku. Možná za to budu mnohými kritizován, na sociálních sítích popotahován, ale takto jsem to měl. Nešlo pachateli toho hrůzného činu právě o to co nejvíce ovlivnit naše životy? Nemyslím, že existovalo všemi akceptovatelné řešení tohoto přenesení odpovědnosti na samosprávy. Mám ve funkci starosty až příliš často pocit, že vybíráme "nejméně špatné" řešení, nikoliv ideální, na kterém se shodnou všichni. Pokud bychom ohňostroj zrušili, jedna část obyvatelstva by nás jistě kritizovala. Když jsme jej nezrušili, kritizuje toto rozhodnutí zase druhá část. Takto je to u ohňostroje v posledních letech pravidlem a stejně tak to můžeme očekávat opět za rok. Mě to rozdělování společnosti velmi mrzí, ale nikomu rozhodně neberu právo na odlišný názor, zejména je-li komunikován slušně a s respektem.
Osobně jsem velmi rád, když přijde na Smetanovo náměstí tolik lidí, dají si čočkovou polévku, svařák a popřejí si navzájem do nového roku. Prostě se setkají a pak se v klidu odeberou k oslavám příchodu nového roku. V šest večer mi ohňostroj ještě přijde (z hlediska hluku) jako akceptovatelný. Děti nespí a majitelé psů mohou teoreticky vyjet někam za město, pokud to uznají za vhodné, nebo alespoň se doma se svými mazlíčky zavřít. Tuto tradici jsem nevymyslel, ale respektuji ji. Už proto, že u nás v Litomyšli trvá již od roku 2000. Je možné, že nějaké další budoucí zastupitelstvo a vedení města od pořádání ohňostrojů upustí. My jsme v minulosti hledali nějaké alternativy (dronová show, laserová show aj.), ale bylo to velmi drahé a "nedostatkové"....je možné, že se vzhledem k vývoji v čase takovéto alternativy zlevní a město k nim do budoucna přistoupí. Ptala ses i na cenu, požádal jsem o info kolegyni Severovou, zde je její odpověď k celé problematice:
"Odbavení silvestrovského ohňostroje vyšlo město Litomyšl na 50 tisíc Kč bez DPH. Zjišťovali jsme i možnosti dronové show, ale zde by byly náklady mnohem vyšší. Navíc tento způsob oslavy má mnohá omezení – drony nesmí lítat nad lidmi ani nad budovami, vadí jim i mírný vítr apod. V centru Litomyšle jsme nenašli místo, kde by taková show mohla být a návštěvníci na ni dobře viděli. Vlna kritiky se právě z těchto důvodů v letošním roce snesla na vedení Kutné Hory.
Sondovali jsme i tzv. tichý ohňostroj. Podle firmy Ohňostroje SIPO, která pro nás ohňostroje již dlouhodobě připravuje, není žádný tichý ohňostroj úplně tichý. Každý efekt musí na oblohu „něco vynést“ – právě to „něco“ dělá hluk. Navíc s ohledem na místo, ze kterého je ohňostroj odpalován, je podle zástupců firmy náš ohňostroj „polotichý“. Jsou vybírány takové efekty, aby byly mezi budovami přijatelné."
I pro rok 2024 jsou v rozpočtu finance na pořádání dětského ohňostroje a čočkové polévky zastupitelstvem bez připomínek schváleny. Pokud bychom hledali alternativu, je pravděpodobné, že bychom se do schválených financí nevešli a museli rozpočet měnit (nicméně technicky to není problém, pokud by se na tom většina zastupitelů shodla).
Já osobně určitě nejsem žádný absolutní zastánce ohňostrojů (v životě jsem nekoupil ani nikdy nezapálil ani jednu rachejtli). Byl bych velmi rád, kdyby se občané Litomyšle spokojili pouze s tradičním městským ohňostrojem v šest hodin a poté upustili od svých soukromých dělobuchů během Silvestra, ale i dny před ním a po něm. Ten městský je realizovaný profesionální firmou, za přítomnosti hasičů i policie. Jednou za rok v šest večer je to podle mého osobního názoru pro občany města akceptovatelné. Plně respektuji Tvůj názor na to, že to bylo špatné rozhodnutí, ale názor rady města v tuto chvíli byl ohňostroj realizovat. Byl bych rád, kdyby toto rozhodnutí bylo také přijato s respektem, který je spolu s odpovědností v zastupitelské demokracii základem fungování společnosti.
Z poměrně dlouhé odpovědi je snad zřejmé, že nešlo o jednoduché rozhodování. Opravdu šlo spíše o výběr toho "méně špatného". Řekli jsme si, že pro část občanů ohňostroje k oslavám příchodu nového roku patří a že je dobré, když se lidé, kteří o to mají zájem, potkají. Kdo naopak ohňostroje nemá rád, není nucen na Smetanovo náměstí chodit a v extrémním případě si může udělat i výlet mimo město. A neexistují pouze odpůrci, ale i příznivci tohoto způsobu oslav nového roku, jak bylo patrné z plného Smetanova náměstí i z debat na sociálních sítích.
Děkuji Ti za Tvůj zájem o dění ve městě. Odpovědné rozhodování není vůbec jednoduché. Do nového roku přeji všem jen to dobré, také dostatek tolerance a pozitivního myšlení. Hezký nový rok!
Dan Brýdl, starosta města