dne 06. 12. 2018 20:46:24 se dotazoval Petr Prokop
Vážený pane starosto,
od Vašeho zvolení jsem si sliboval dost zlepšení ve fungování města, především v komunikaci s občany a také v oblasti řešení problémů, které trápí normální obyvatele a nikoli pouze jejich návštěvníky.
Když jste se tedy vyjádřil, že chcete něco dělat s Wembley, bylo to přesně to, co jsem od Vás čekal.
Jaké však přišlo mé vystřízlivění, když jste po měsíci ve funkci přišel na to, že věci nejdou tak rychle, jak byste si představoval. Znamená to jediné, opět se ničeho kloudného nedočkáme.
Vaše reakce p. Brestové, že s Wembley se bude něco dělat v horizontu let je krásná, kór když prosí (stejně jako já) o to, abyste tam udělali něco ideálně pro nejmenší děti (do cca 4 let). Nevím, jak má p. Brestová staré děti, ale než s tím něco uděláte, už ji to dost možná nebude zajímat.
Do dětských hřišť v Litomyšli se obecně vůbec neinvestuje (vzpomínám na hřiště na Husovce, už tam nic není, kopací hřiště na kopci na Prokopu, už je zničené a zarostlé, wembley zpustošená a dalo by se pokračovat). Pokud město nemá ani na zajištění této celkem základní infrastruktury, nechápu kde se ty peníze ztrácejí... Jak pak chcete přitáhnout do města mladé rodiny s dětmi? Na architekturu? Nedostatek možností k nákupu?
Doufám, že zapojení Nadace proměny do revitalizace Wembley neznamená, že chcete získat další cenu na úkor využitelnosti pro občany.
Co takhle koupit pár dalších herních prvků, doplnit prolézačku na Wembley, oplotit, doplnit lavičky, zasadit nějaké stromy (v létě je tam pěkná výheň...). Na to je opravdu potřeba studie? Náklady v řádu velmi nízkých statisíců Kč...
Pár tipů závěrem - zkuste dělat míň studií, víc se ptát občanů co chtějí, používat rozum a myslet především na obyvatele a ne jen na to, co dostane nějakou cenu.
Mimochodem, dětské hřiště bylo plánováno také v oblasti výstavby rodinných domů na konci ulice Lidická, kdy s ním mohou zdejší obyvatelé počítat?
A když už zmiňuji i tu komunikaci s občany, proč se nikde nedočtu (např. fcb) co se děje před osmipatrákem s léty zpustošeným delfínem? Proč se s tím něco nedělalo už dávno? Tento stav tam je dlouhá léta.
Trochu jsem se rozepsal, takže v bodech:
1) Jste schopni doplnit herní prvky na Wembley dle mého návrhu výše, případně opravit ploty kolem stávajících betonových hřišť?
2) Co se děje s delfínem před osmipatrákem a co tam bude? Předpokládám, že i na toto je studie, je dostupná na internetu?
3) Máte nějaký plán oprav a rekonstrukcí dětských hřišť v Litomyšli?
4) Kdy doplníte herní prvky na Valy?
5) Kdy bude realizováno nové hřiště v nové zástavbě na konci ulice Lidická?
6) Máte v plánu do města pustit nějaký dalších obchodní řetězec? Např. Lidl? V současné době máme nejdražší potraviny a nejmenší výběr v porovnání s ostatními městy. Jaké kroky pro to případně učiníte a v jakém časovém horizontu?
Děkuji a budu moc rád, když naplníte naše očekávání a některé věci budete dělat zcela jinak, než tomu bylo doposud.
Prokop
Dobrý den, pane Prokope,
děkuji za Váš e-mail i všechny dotazy.
Ano, stále plánujeme s Wembley "něco dělat", ale opravdu to nejde tak rychle - jde o veřejný prostor a také veřejnou investici - tedy musíme vše vysoutěžit dle zákona, musíme zakoupit pouze certifikované prvky a ty bezpečně instalovat - není to jako doma na zahradě. S nadací Proměny na Wembley vůbec nepočítáme - zmínka v odpovědi paní Brestové se týkala Vodních Valů a možného doplnění o další prvek i tam.
Odpovím také na jednotlivé dotazy v bodech:
1) herní prvky na Wembley jsme schopni doplnit - v tuto chvíli jsou v rozpočtu finance na nové herní prvky na Pohodlí a do nové výstavby Purkmistra Laška - tedy dvě nová dětská hřiště. Myslím, že toto je standardní počet, do kterého město každý rok investuje. Domluvíme se na Radě města, zda bychom ještě našli finance i na Wembley, ale nemohu slíbit, že to dopadne do roku 2019, nebo až na rok 2020
2) delfín před osmipatrákem - sochy budou opraveny a vráceny zpět na své místo. Vodní prvek vrácen nebude z důvodu technické náročnosti, ale bude realizována výsadba zeleně do plochy původního bazénu, což je dle našeho názoru nejlepší řešení (a celoročně funkční)
3) plán oprav a rekonstrukcí dětských hřišť existuje - v podstatě je jednoduché pravidlo, že se každý rok vybudují nebo kompletně opraví dvě dětská hřiště a jinak průběžně celoročně se o všechna starají Městské služby s.r.o. Není tedy pravda, že se do dětských hřišť "vůbec neinvestuje". Možná Vás to překvapí (stejně jako mě), že dokonce evidujeme požadavky na odstranění dětských hřišť, popřípadě se občané staví proti budování dětských hřišť pokud je to blízko jejich domu, protože mají obavu z hluku apod. Takže není starosta ten, který by se mohl zavděčit všem. Za mě osobně Vás mohu ujistit, že v dosavadní praxi alespoň dvou nových/kompletně opravených hřišť každý rok budeme pokračovat
4) doplnění prvku na Vodní Valy - již jsme oslovili architekty, kteří mají na celý prostor autorské právo (nemůžeme jen tak svévolně doplňovat či měnit daný prostor) a k doplnění prvku se bude vyjadřovat i nadace Proměny, jako poskytovatel dotace. V tuto chvíli tedy jednáme o možném doplnění prvku, ale obávám se, že na příští léto doplnění nedopadne
5) V rozpočtu finance na hřiště na Purkmistra Laška ("konec Lidické") jsou vyčleněny a počítáme s realizací hřiště během roku 2019 - ale aby to nebylo ani zde jednoduché, musí nejdříve dojít k přeložce vysokého napětí, které nad daným prostorem vede a zde intenzivně jednáme s dotyčnými institucemi, aby k tomu došlo co nejdříve
6) Já osobně bych Lidl v Litomyšli také přivítal, ale zároveň jsem proti tomu, aby v našem městě vzniklo celé nové obchodní centrum (tedy více obchodů a velké parkoviště na okraji města), protože by to vedlo k postupnému vylidňování náměstí, které chceme zachovat jako hlavní obchodní centrum města. Tedy pokud Lidl projeví zájem zde stavět, nalezne odpovídající pozemek a vše bude odpovídat územnímu plánu, tak nevidím žádný důvod, proč by zde nemohl Lidl nebo jiný řetězec jednu prodejnu postavit. Zároveň poznámka: myslím, že většina lidí jezdí nakupovat do řetězců stejně autem a do České Třebové, Vysokého Mýta nebo Svitav je to maximálně 20 minut - což je doba, kterou ve větších městech lidé běžně prostojí v zácpách cestou na nákupy.
Vážený pane Prokope, věřte mi, že bych moc rád zařizoval věci rychleji, ale realita zákonných omezení a finančních možností města je taková, že si nelze něco vymyslet a za měsíc se nápad realizuje. Jedním z bodů našeho volebního programu byl také participativní rozpočet, který bych rád dotáhl do funkčnosti v rozpočtu na rok 2020 a právě tímto institutem budou moci občané rozhodovat mimo jiné o investicích do nových dětských hřišť.
Každopádně děkuji za Váš zájem, snad jsem Vám na většinu dotazů odpověděl,
přeji hezký a klidný Advent
Váš starosta Daniel Brýdl