dne 10. 10. 2024 21:36:03 se dotazoval Radka Kabrhelová
Dobrý den pane starosto, byla jsem se podívat na novou instalaci The Door, v parku Z.Kopala.Přiznávám,že nejsem příliš vyznavačem těchto moderních uměleckých děl,ale chápu, že jsou lidé,kterým se to líbí. Nicméně vyvstala otázka odborniků,že tak velká zrcadlová plocha ve volné přírodě je nebezpečná pro ptáky.Chtěla jsem se tedy zeptat,jestli tento problém se bude nějak řešit. Děkuji za odpověď.MVDr.R.Kabrhelová
Vážená paní Kabrhelová,
děkuji za Váš dotaz. Žádný případ úhynu ptactva, či jejich reálného ohrožení tímto objektem, zatím nahlášený nemáme. Pokud se opravdu ukáže a potvrdí, že jde o problém a že instalace díla v Parku Z.Kopala znamená reálné nebezpečí pro ptactvo, pak Vám určitě mohu slíbit, že budeme hledat takové technické řešení, které by nebezpečí výrazně snížilo. Komunikuji na toto téma i s odborem životního prostředí MÚ a máme na místě domluvenou schůzku.
Trochu mne mrzí, že se situace dostala do stádia připomínek až v okamžiku, kdy je dílo nainstalované. Přitom jsme o tomto záměru hodně informovali dopředu - ať na tiskové konferenci, tak v Lilii a především na webových stránkách města v sekci připravované projekty (tam to bylo několik měsíců). Nikdo se neozval, nikdo realizaci nezpochybnil. Pak je otázka, zda máme v maximální komunikaci směrem k veřejnosti vůbec pokračovat, když se otázky pokládají až u hotového díla.
Autor díla, nizozemský architekt Winy Maas, navrhl určité zkosení zrcadlové stěny tak, aby případně ptáci viděli odraz země a tedy vnímali objekt jako stěnu, jako jakýkoliv dům či pevnou překážku. Když jsem se byl podívat na místě, měl jsem pocit, že je to fakticky velmi dobré řešení a že kolize nehrozí, protože stěna není umístěna na kolmo.
Níže přikládám vyjádření pana architekta. Odkazuje zde na jeho velmi slavnou stavbu Depot, prosím podívejte se o co se jedná ( například zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZFecSI_Q0Ss ). My jsme se na místě byli letos podívat s městskou architektkou a kolegy a žádné opatření na ochranu ptactva tam opravdu neměli, byť vedle budovy je park.
Pan architekt je přesvědčen, že by jeho objekt neměl představovat ohrožení pro ptactvo. Upozorňuje na fakt, že dílo je rozděleno na jednotlivé díly a ptáci by tak měli vidět tyto jednotlivé mezery mezi deskami Alucobondu. Nutno je také zmínit ono naklonění - byť není 20 stupňů, přeci jen tam naklonění je. Dále navrhuje pozorovat toto místo a v případě, že by byly potvrzené opakované případy úmrtí ptactva, pak hledat řešení ve formě polepů.
Vyjádření autora díla (přeloženo z angličtiny):
1 dějová linka
V(Y)CHOD
Litomyšlské zrcadlo.
V novém litomyšlském parku Zdeňka Kopala, slavného místního astronoma, vznikla krásná alej z města do parku. Ale k čemu vlastně tato ulička vede, když se zastaví před polem souseda…?
Přidáním mírně nakloněného zrcadla na tento současný konec uličky lze při příchodu vizuálně zdvojnásobit a prodloužit uličku a město za ní. Postupně si člověk nějak zapamatuje svůj původ, město s ukázkovou sbírkou krásných intervencí... inspirujících mnoho dalších měst, aby se vydali stejnou cestou...
U nohou zrcadla bude součástí této nové perspektivy stůl s lavicemi, který vytváří prostor doslova k zamyšlení nad sebou samým, místo pro sebekritiku, nad pomíjivostí.
Malý otvor v zrcadle vede k výhledu na krajinu za ním, s poli, s ploty a vesnicí v dálce.
Další stůl s lavicemi proměňuje tuto část v prostor pro výhled dále a výhled dopředu. odhaluje touhu po spojení se sousedy a dále do světa. Jako potřesení rukou
2 k ptákům
Navrhuji následující:
Člověk by se mohl ptát, jestli toto zrcadlo nepoškodí ptačí život.
Je dobré tuto obavu sledovat a pečlivě se na ni dívat.
Po realizaci zrcadlové budovy Depot v Rotterdamu v roce 2021 takový pečlivý monitorovací proces ukázal, že to způsobilo minimální nebo žádné poranění ptáků.
Podle biologů mohou normálně vysoké prosklené budovy způsobit některé oběti kvůli průhlednosti a iluzi kontinuity. V zrcadlech se většina ptáků vidí včas.
V této situaci se jedná o 4 metry nízké zrcadlo. Nízká výška nezpůsobí velké přerušení letů ptáků.
Zrcadlo je nakloněno tak, aby ptáci viděli sami sebe dříve a aby se vyhnuli projekci oblohy, čímž ukazuje zemi a zpevňuje vzhled.
Pokud monitorovací proces ukáže, že zrcadlo poškozuje přírodu, pak lze částečně přidat filmovou vrstvu, jako je „mrak“ nebo „mlha“ přes obraz, který sníží zrcadlový aspekt a zvětší „pevnost“.
Dovolím si také dodat, že zrcadlové objekty v krajně jsou v současnosti již existující záležitostí. Zde pro představu odkazy na realizované projekty se zrcadlem po Evropě:
https://homebydleni.cz/dum/navstevy-domu/zrcadlovy-dvojdum-odrazi-nadhernou-prirodu-tyrolskych-dolomit/
https://scoutandthecity.com/mirage-gstaad/
https://www.asb-portal.cz/architektura/interierovy-design/montovany-dum-ze-zrcadel
Jde hlavně o architekturu ve velmi rozvinutých zemích, kde je ochrana přírody určitě dlouhodobě mezi prioritami dané společnosti, přesto tam existují (a byly povoleny) daleko větší stavby ze zrcadel.
Ani já bych v žádném případě nechtěl, aby tento cíl cest vzbuzoval negativní emoce a poškozoval přírodu. Pokud by se opravdu potvrdily obavy ornitologů, jsme připraveni s panem architektem navrhnout polep či jiné technické řešení, které by toto mělo omezit.
Každopádně děkuji za Váš zájem o přírodu kolem nás, ujišťuji Vás, že sám se považuji za ekologicky smýšlejícího člověka a nebudeme brát připomínky veřejnosti v této oblasti vůbec na lehkou váhu. Ale pojďme si, prosím, dát nějaký čas na pozorování, zpětnou vazbu a po vyhodnocení přijmout případné další kroky.
Děkuji za pochopení, krásný podzim Vám i všem ostatním nejen v Litomyšli
Daniel Brýdl, starosta města