dne 02. 03. 2012 11:57:46 se dotazoval Karolína Stříteská
Dobrý den pane starosto, jsem studentka vysoké školy a zpracovávám bakalářskou práci o dani z nemovitostí. Vzhledem k tomu, že bydlím v Litomyšli, zajímají mě daně na Litomyšlsku.
Ve své práci se zabývám využitím místních koeficientů. Zjistila jsem, že právě v naší obci je stanoven na 2. Navíc je zvýšen i koeficient podle počtu obyvatel, který je stanoven na hodnotu 2,5. Mohl byste mi prosím vysvětlit postup návrhu a přijetí těchto koeficientů? Dále by mě zajímalo proč obec využila té možnosti a koeficienty zvýšila.
Využívám právě této možnosti, protože při své práci jsem zjistila, že tato otázka zajímá širší veřejnost.
Děkuji
Karolína Stříteská
Vážená paní Stříteská,
velice se omlouvám za pozdní odpověď. Požádal jsem o výklad paní Mgr. Dagmar Jůzovou, vedoucí finančního odboru, který Vám zasílám.
S pozdravem
Michal Kortyš, starosta
Město při svém rozhodování využilo možností, které byly a jsou dány zákonem č. 338/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Podle § 6 v odst. 4b) obec využila možnosti zákona základní sazbu, která je podle počtu obyvatel 2, o jednu kategorii zvýšit u částí obce uvnitř "města", v okrajových částech byla naopak základní sazba snížena na koeficient 1. Tyto koeficienty byly už nastaveny ve vyhlášce č. 1/94.
Co se týká místního koeficientu, je tato možnost obcím dána v § 12 uvedeného zákona od 01.01.2009.
Vyhláška, týkající se zavedení místního koeficientu(MK)č. 1/08, platila pro rok 2009. Vyhláškou 10/09 byla pozastavena platnost článku 4), tedy MK, pro rok 2010 a od roku 2011 je MK 2 opět zaveden. Změny ve vyhlášce 03/11 byly pouze technického charakteru. A důvod? Předpokládám, že jak v roce 1994, tak schválené změny v letech následujících umožněné platnými právními předpisy byly vedeny snahou zastupitelů získat do městské pokladny prostředky, které byly, jsou a budou ve prospěch obyvatel města i nadále využívány.