Litomyšl: Kronika města 2021

178 Stavba nového odhodiště pro atlety Po letech projektování a příprav začalo na atletickém stadionu na konci léta budování nového odhodiště pro vrhače TJ Jiskra Litomyšl. Do úpravy sportoviště město investovalo téměř 900 tisíc korun. V příštím roce by měla proběhnout úprava drenážního asfaltu a tartanu, a to v místech, odkud se rozbíhají vrhači oštěpů. Atletický oddíl má od Českého atletického svazu přislíbenou dotaci na pořízení samotné vrhačské klece, tudíž by náklady neměly jít za městem. To však zároveň vybudováním nového odhodiště vůči atletům svůj dluh. V minulosti totiž bylo odhodiště na škvárovém hřišti, ale při rekonstrukci vrchního hřiště na umělý trávník zástupci města a fotbalového klubu atletům slíbili, že nové místo pro trénink vrhačských disciplín vznikne na tzv. Kozím plácku. Orion Racing team v roce 2021 V letošní motokrosové sezóně se litomyšlským jezdcům z Orionu velmi dařilo. Po posledním závodě sezóny, který se konal v Přerově, bylo na špici jednotlivých kubatur vidět i jezdce místního týmu. Jezdící legenda Petr Bartoš (42 let) zde obhájil titul ve v eteránech, navíc přidal celkové páté místo v nejsilnější třídě MX1. J eho stájový kolega Jonáš Nedvěd po přechodu do prestižní sk upiny MX1 vybojoval v šampionátu pěkné čtvrté místo. Juniorský závodník Petr Rathouský získal nejdříve primát v republikové části MX2, v seniorské kategorii byl o jeden bod čtvrtý. V ženském motokrosu se dařilo Báře Laňkové, která v závěrečném závodě doslo va vydřela titul a po pěti letech znovu dominuje tomuto sportu. V juniorské kategorii byl nejúspěšnějším Dominik Kučeřík, který v ku batuře 85 ccm získal titul vicemistra, 13letý Martin Červený byl bronzový. V závodě EuroNASCAR se rovněž dařilo odchovanci litomyšlského týmu Orion Racing Martinu Doubkovi. Podrobnější informace o jednotlivých závodech kronikář odevzdává ve formě dokumentace kroniky do Státního okresního archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli. Mistrovství republiky ve Stiga hokeji Po covidem vy nucené pauze se letos opět konalo mistrovství republiky ve S tiga hokeji, kterého se účastnil i klub Stiga HC Benátky. Mistrovské klání tentokrát proběhlo v Pelhřimově, a to ve dnech 4. – 5. září. V turnaji družstev proto sobě hrají pětičlenné týmy. Nemačkají se však u jednoho stolu, aby každý z nich ovládal jednoho hráče, nýbrž se hraje systémem zápasů každý s každým – tedy 5 kol po 5 zápasech. Za každé vítězství má každý tým jeden bod, o výsledku série rozhoduje součet těchto bodů. Uvedeného turnaje se zúčastnilo 14 týmů, Josef Sedláček průběh turnaje komentoval slovy: „Náš tým ve složení Michal Boštík, Tomáš Buček, Robert Jež, Zdeněk Lopaur a Josef Sedláček v průběhu turnaje sehrál celkem 9 sérií, z toho 4 byly velice vyrovnané, takže rozhodoval ka ždý gól. Nejdůležitější byl ve skupině nejspíš souboj s týmem SHC Cheb „A“ – neudrželi jsme vedení a 10:8 po 4 kolech a Cheb srovnal stav na konečných 11:11, což pro nás bylo v ten moment zklamáním. Díky lepšímu skóre jsme však obsadili ve skupině 2. místo a ve čtvrtfinále nás tak čekal přijatelnější soupeř THC Třinec. Tento klíčový soubor byl pro nás vyvrcholením celého turnaje. Nestačil o se spoléhat na zápasy 3 našich nejlepších hráčů –