Litomyšl: Kronika města 2021

177 úprav, které byly spojeny s kácením nemocných stromů, ale i úpravami stezek, které jsou mezi kondičními běžci velmi populární. „Po roční odmlce jsme zaznamenali letos slabší účas t, dostavilo se asi 110 běžců, zatímco v jiných letech u nás startovalo okolo 300 atletů. To hlavní je ale radost z pohybu na zdravém vzduchu a ta ani letos přítomným nechyběla.“ Těmito slovy hodnotil letošní ročník Jan Kubíček z TJ Jiskra Litomyšl pro Svitavský deník, který byl mediálním partnerem běhu. 65 Běžci startovali intervalovým způsobem, každou půl minutu tedy vyrazil na trať jeden závodník. Nejvíce sportovců zvolilo nejkratší distanci na 1200 metrů, následovala trať 3000 metrů a konečně i 6000 metrů. Nejrychlejších časů docílili na krátké a střední trase domácí běžci Adam Kubíček a Jan Rambousek, tu nejdelší opanoval Josef Šutera z Poličky. Decimuž 2021 V pátek 27. srpna se konal 39. ročník tradičního triatlonového závodu Decimuž. Zázemí a depo se opět nacházelo u plovárny, kde se také konala první disciplína – 400 metrů plavání. Pokračovalo se jízdou na kole, kdy závodníci absolvovali 18 km v okolí Litomyšle. Následovalo přezutí do běžeckých bot a závěrečný běh v délce 4,2 km. C yklistická i běžecká část byly na stejné úrovni jako vloni, kdy se z hlediska bezpečnosti závodníků osvědčilo vést cyklistickou část na úplně uzavřené trati. Oproti předchozím bylo let o něco méně účastníků, což lze přičíst na vrub jednak pandemii covid -19 , především však nejistému počasí. Na start se tak letos postavilo 76 účastníků (mezi nimiž nechyběly ženy). Nejmladším účastníkem byl Adam Kvapil, nejstarším Pavel Mikita. Jejich věkový rozdíl činil téměř 60 let. Na startu tentokrát chyběli závodníci s li cencí, kterým termín Decimuže nezapadal do závodního kalendáře. Mezi muži zvítězil Lukáš Kristejn, který o pouhých 13 vteřin porazil druhého Jana Roháčka. Mezi ženami to bylo obdobně těsné. První v cíli byla Lenka Flídrová, ovšem jen o 10 vteřin před druho u Terezou Galandrovou. Po skončení závodu následovalo vyhlášení výsledků, předání cen (včetně následné bohaté tomboly) a tradiční občerstvení v areálu Za Sokolovnou. Plavecká soutěž měst První říjnovou středu se v krytém bazénu uskutečnila tradiční Plavecká soutěž měst, v níž soutěžilo celkem 296 plavců. 250 nejlepší nasbíralo celkem 5006 bodů, což stačilo na 3. místo (byť od 2. místa Litomyšl dělilo pouhých 149 bodů; navíc z 15 přihlášených bazénů měst do 20 tisíc obyvatel je třetí místo stále ještě úspěchem). Nejstarší plavkyni bylo 83 let, nejstaršímu plavci 77. Nejmladší plavkyni 4 roky, nejmladšímu plavci ještě o rok méně. Plaveckou soutěž opět podpořily místní školy, školy a školky z okolních vesnic, stejně jako Plavecký klub Litomyšl. 65 Lesní běh Černou horou se vydařil. Podívejte se, kdo byl nejrychlejší. [online]. 2021 [cit. 2022 -03-03]. Dostupn é z: https://svitavsky.denik.cz/ctenar -reporter/vysledky-lesni-beh-cernou-horou-se-vydaril-podivejte- se-kdo-byl-nejrychlejsi-202.html