Litomyšl: Kronika města 2019

97 Antonín Hloušek – přípravka – nadaný fotbalista s perspektivou profesionální kariéry byl do letošního roku žákem ZŠ Zámecká. Přes velkou vytíženost fotbalového tréninku a zápasů se několikrát zúčastnil atletických závodů družstev oddílu a svými výkony přispěl také k postupu družstev přípravek i ml. žáků do finále KP. Na mezinárodním mítinku EKAG v Brně obsadil 4. místo v kriketu a byl ve finále dálky. Suverénně vyhrál B běh na 600m. V celostátních tabulkách je v kriketu na 1. místě na 600m 9. a v dálce 10. Litomyšlský fotbal (podklady kronikáři poskytl Radek Halva) Sezona 2018/2019: Tento soutěžní ročník lze jistě označit za jeden z nejpovedenějších v novodobé historii litomyšlského fotbalu. Základ k tomu byl položen na podzim 2018, kdy tým mužů vedený trenérskou dvojicí Ivo Svoboda – Jaroslav Ryba udivil celou konkurenci v krajském přeboru kvalitními výkony a výbornými výsledky, které ho dokonce vynesly na první místo po polovině soutěže, což byl mimořádný počin. Jaro se z různých důvodů tak dobře nevydařilo, ovšem i tak byla čtvrtá příčka v konečném pořadí nejlepším počinem Jiskry za dlouhá léta. Mimo jiné to znamenalo, že Litomyšl byla nejúspěšnějším kolektivem svitavského okresu před Moravskou Třebovou, Svitavami, Dolním Újezdem i Poličkou. I tohle byla historická událost. Pozitivní byla i stabilizace na úseku mládeže, týmy dorostenců, staršího a mladšího žactva i starších a mladších přípravek se pohybovaly se ctí na úrovni soutěží Pardubického kraje. Poděkování v tomto směru zaslouží partnerský klub z Čisté, s nímž Jiskra při výchově mladých fotbalistů po několik sezon úspěšně spolupracuje. Sezona 2019/2020 – podzim: V létě došlo ke změně na trenérském postu, když dosavadního kouče Svobodu vystřídal Roman Pražák z Cerekvice nad Loučnou. Rovněž kádr mužstva doznal dílčích novinek. Podzimní část Jiskře nevyšla úplně podle představ, pohybovala se sice po celou dobu v klidném středu tabulky, ale po patnácti kolech se nedostala do jeho horní poloviny, což nemohlo být hodnoceno kladně. Herní i výsledkové výkyvy byly příliš časté na to, aby se dalo pomýšlet na lepší umístění. Byl tu nicméně předpoklad, že po kvalitní zimní přípravě bude na jaře následovat útok na vyšší patra. Kromě A týmu dospělých klub nadále pracoval s pěti mládežnickými družstvy ve všech věkových skupinách, kromě Čisté přitom v dorostenecké kategorii premiérově kooperoval se Sokolem Dolní Újezd. Hokejová extraliga v Litomyšli Mimořádně úspěšnou sezónu 2018/2019 prožili místní juniorští hokejisté. Podařilo se jim totiž vybojovat účast v Extralize juniorů, tedy druhé nejvyšší soutěže v ČR. Na podzim letošního roku to tak bylo zřejmě poprvé v historii, kdy se soutěž v Litomyšli začala hrát. Záběr této ligy je přitom široký – od Ústí nad Labem přes Písek, Prahu, Brno, Přerov až po Ostravu.