Litomyšl: Kronika města 2019

92 Sport v roce 2019 Rok 2019 byl na velké i drobné sportovní události bohatý. Na následujících řádcích kronikář zaznamenal alespoň některé z nich. Basketbalový klub ADFORS Basket Litomyšl v roce 2019 (podklady kronikáři poskytl Martin Šorf) 1) Jarní část sezony 2018/2019 Basketbalový klub měl na jaře roku 2019 v soutěžích osm mládežnických družstev. Dvě z nich hrála celorepublikové ligové soutěže, jedno nadregionální divizi a pět týmů krajské soutěže. Mladší žáci navíc startovali ve Středoevropské mládežnické basketbalové lize, starší minižáci se účastnili Národního festivalu. I v tomto roce byl klub velmi aktivní na organizačním poli. V březnu pořádal finálový turnaj Středoevropské ligy a v květnu Národní festival minižáků. Nejmladší soutěžní družstvo, tedy minižactvo U11, skončilo ve Východočeském přeboru na 9. místě, což bylo slušným počinem s ohledem na skutečnost, že klub hrál především s mladšími dětmi, které se připravovaly na další sezonu v této kategorii. I v kategorii minižactva U12 tvořily polovinu týmu děti mladší, což se projevovalo především v podkošových soubojích, kde tým často ztrácel potřebné centimetry a kilogramy. Konečné 6. místo ve Východočeském přeboru I je pěkným umístěním. V kategorii do třinácti let byly v soutěži hned dva týmy. Děvčata, tedy minižákyně U13, hrála Východočeský přebor II a skončila nakonec až na 9. místě a je tedy před nimi ještě hodně práce. Tým chlapců, minižáků U13, získal ve Východočeském přeboru I stříbrné medaile a obhájil loňské umístění. Druhým vrcholem tohoto týmu byla účast na domácím Národním festivalu, kde naši chlapci vybojovali překvapivé, ale krásné 5. místo. Dva týmy figurovaly i v kategorii do čtrnácti let. Žáci U14B startovali ve Východočeském přeboru, kde především získávali zkušenosti mladší hráči a větší herní vytížení i někteří hráči z áčka. Konečné 9. místo odpovídalo výkonům. Mezi nejúspěšnější týmy posledních let patří žáci U14A, kteří měli sezonu značně ovlivněnou četnými zraněními. I díky tomu se jim nepodařilo proniknout do extraligy a nakonec si chuť spravili 2. místem v ligové skupině. Vše si pak chlapci vynahradili na finálovém turnaji Středoevropské ligy, kde nenašli přemožitele a mohli se radovat ze zisku zlatých medailí. Nejstarším chlapeckým družstvem byli kadeti U17, kteří startovali v Nadregionální divizi, a sezona se jim moc nevydařila. Očekávání byla zajisté větší, než konečné 7. místo. Juniorky U19 hrály posledním rokem v mládežnických kategoriích a zahrály si opravdu dostatečně. Z různých důvodů klub celou sezonu odehrál jen v osmi hráčkách, občas na zápasy jezdilo jen šest hráček. Děvčata se ale bezvadně semkla a dokázala vybojovat krásné 5. místo