Litomyšl: Kronika města 2016

79 Třináctý ročník florbalové štafety Již potřinácté se letos v hale Skalka v Lubné uskutečnil florbalový turnaj Dona Bosca. Letošní ročník připadl na 26. a 27. únor. Slavnostního zahájení se zúčastnili také náměstek hejtmana Roman Línek a litomyšlský starosta Radomil Kašpar. Během dvou dnů se odehrálo 72 zápasů a sešlo se více než 300 hráčů. Výsledky litomyšlské týmy potěšily. V kategorii mladších žáků získal první místo Peaksport – Litomyšl, ve starších žácích si pak Litomyšl odvezla stříbro. Mezi veterány obsadil tým Fox Litomyšl místo třetí, v kategorii mužů byl pak tým Aquafield Litomyšl čtvrtý. Nedošínský triatlon Druhá srpnová sobota patřila tradičnímu nedošínskému triatlonu (1 km – 50 km – 10 km), který se letos uskutečnil již po dvaadvacáté. Na startu se letos sešlo 55 startujících. Závodilo se ve třech kategoriích – muži, ženy, družstva. V cíli byl nejrychlejší David Jílek s časem 2:07:21. Z žen byla nejrychlejší Jaroslava Hurychová s časem 1:18:49. Zajímavou kategorií byla kategorie dětí s doprovodem, kde části závodu tvořilo 100 metrů plavání, 25 km na kole 3 km běhu. Plavecká soutěž měst Plavecká soutěž měst je tradiční akcí. Letos se konal již její 25. ročník. Ve středu 5. října se do ní zapojil i místní krytý bazén. Soutěžilo se od 7 do 20 hodin. Od 8 do 15 byl prostor vyhrazen plavcům z mateřských, základních a středních škol, od 15 hodin pak mohla soutěžit veřejnost. Litomyšl soutěžila v kategorii měst do 20 tisíc obyvatel a nevedla si vůbec špatně. S celkovým počtem 5 742 bodů se umístila na celkovém třetím místě z jedenácti přihlášených měst. Pravidla soutěže jsou jednoduchá – je třeba zaplavat trať 100 metrů libovolným způsobem. Body do soutěže se přičítají podle tabulky. Rozhoduje kategorie, věk a zaplavaný čas. Nejúspěšnější sportovec regionu Svitavska I letos vyhlásilo Regionální sdružení sportů ve spolupráci se Svitavským deníkem, produkční a marketingovou agenturou Sport Action s.r.o. a městy Svitavy, Polička, Moravská Třebová, Litomyšl, Březová nad Svitavou a Jevíčko anketu „Nejúspěšnější sportovec regionu Svitavska za rok 2016." Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo 24. ledna 2017 v Tylově domě v Poličce. Mezi oceněnými figurovali i sportovci z Litomyšle. V kategorii jednotlivců (dospělí) obsadil první místo Rudolf Doležal (jezdectví, JK Hřebčín Suchá), na druhém místě se umístil Petr Bartoš (motokros, Orion Racing Team Litomyšl). V kategorii jednotlivců (dorost) byla oceněna Anna Kašparová (karate, TJ Jiskra Litomyšl), která se umístila na druhém místě. V případě kolektivů byl oceněn Adfors Basket Litomyšl (v kategorii žáků a dorostu), dále pak HC Litomyšl (v kategorii dorostu). Posledního oceněného měla Litomyšl v kategorii veteránů. Stal se jím atlet Ivo Strnad z TJ Jiskra.