Litomyšl: Kronika města 2016

78 Založení jachetního oddílu (stejně jako tradiční akce Otevření Košíře) má 35letou tradici. V předchozích letech se jí zúčastnili mimo jiné bývalý člen oddílu a mořeplavec Rudolf Krautschneider, olympionik ve windsurfingu Patrik Hrdina či herec Václav Vydra. Oddíl od svého založení uspořádal také řadu besed, například s legendárním brankářem Dominikem Haškem, astrofyzikem Jiřím Grygarem či již zmiňovaným mořeplavcem Rudolfem Krautschneiderem. V minulých letech také členové oddílu reprezentovali Litomyšl na domácích i zahraničních soutěžích. Pro rekreační vyžití oddíl svým členům, stejně jako zájemcům o vodní sporty, nabízí areál, jehož součástí je loděnice, klubovna, škola windsurfingu a paddleboardingu, startovací molo a vstup do vody vysypaný říční drtí. Motokrosový sport Motokrosový sport je v Litomyšli spojen především se jménem Petra Bartoše, který jezdí za Orion Racing Litomyšl. A tomu se letos opravdu dařilo. V domácím seriálu motokrosového sportu obsadil výbornou třetí příčku a dokázal tak, že i v 37 letech je možné v tomto sportu sbírat úspěchy. V evropském poháru motokrosařů kubatury EMX Open, který čítal celkem osm podniků, se mu pak podařilo na motocyklu KTM 450 ccm obhájit titul evropského vicemistra. Úspěchy Petra Bartoše byly koneckonců odměněny i v anketě o nejlepšího sportovce svitavského regionu. Vedlo se však i dalšímu z litomyšlských závodníků, kterým byl Martin Doubek, opět z týmu Orion Racing. Ten nechyběl ani na legendární závodní dráze v belgickém Zolderu, kde ve dnech 8. – 9. října vyvrcholil letošní šestidílný seriál NASCAR WHELEN EURO SERIES. V prestižním závodu kubatury ELITE 1 obsadil Martin Doubek skvělou třetí příčku. Karate-do Litomyšl z. s. Oddíl Karate-do Litomyšl cvičí tradiční formu karate shotokan. Věnuje se karate jako sportu a reálné sebeobraně. V rámci sebeobrany spolupracuje s bývalým členem elitní jednotky výsadkářů Francouzské cizinecké legie Stanislavem Gazdíkem, který dojíždí na pravidelné semináře. Na sportovním poli se členové spolku v roce 2016 zúčastnili všech nejvýznamnějších závodů v České republice. Členové Anna Kašparová a Tomáš Dostál přivezli několik medailí z národních pohárů, čímž se nominovali na Mistrovství České republiky. Anna Kašparová se dále účastnila závodů ve francouzském Orléans, kde postoupila do druhého kola. S týmem Spartaku Hradec Králové také vybojovala první místo v národní lize družstev. Mezi soutěžícími se však neztratili ani ti nejmenší, kteří se účastnili regionálních soutěží východních Čech. I ti úplně nejmladší členové ve věku 6 – 11 let vybojovali řadu medailí. Trenér Jiří Smékal navštívil v roce 2016 kolébku karate, ostrov Okinawa, kde absolvoval řadu tréninků.