Nový nadchod podle návrhu pražských architektů Ehla a Koumara nahradil původní železobetonovou lávku přes silnici I/35. Součástí nadchodu je i nový výtah, který zajišťuje bezbariérové spojení s centrem města a zatraktivňuje cestu přes rušnou komunikaci. Současně nabízí vyhlídkový bod na historické centrum Litomyšle. Jedná se o subtilní ocelovou konstrukci šířky cca 2,80 m s co nejnižší úrovní mostovky - Vierendeelův nosník - nesenou masivními pilíři z pohledového železobetonu. Lávka je zastřešená a její součástí je schodiště směřující nejen na původní historické schodiště do centra, ale i ke Smetanovu domu. Objekt je doplněn zelení podle návrhu architekta Mikuláše Vavřína. Při příležitosti plánovaného dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany byla lávka osazena kovovou uměleckou instalací „Smetana 200“ podle návrhu Aleše Najbrta. Stavba byla dokončena v roce 2022.
Architektonická kancelář Ehl & Koumar architekti získala za tento počin hned několik ocenění:
Stavba roku Pardubického kraje - říjen 2023
GRAND PRIX ARCHITEKTŮ - Národní cena za architekturu 2023 kategorie urbanismus - říjen 2023
Hlavní cena Česká cena za architekturu - listopad 2023
Stavba roku - listopad 2023
Hlavní cenu České ceny za architekturu udělila porota s následujícím hodnocením, v němž výstižně popsala význam této stavby v urbanismu města i její uměleckou a technickou jedinečnost:
Dobrý most je jako dobrý skutek v nevlídném světě, altruistická investice do veřejného prostoru, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek. Nová litomyšlská lávka je přesně taková: zcela přesvědčivá syntéza architektury, inženýrství a urbanismu, která spojuje dvě části města, něco jako novodobá verze Karlova
mostu v Praze. V klasickém urbanistickém pojetí tvoří decumanus ke Smetanovu náměstí, městskému cardu neboli hlavni ulici. Litomyšlská lávka kombinuje betonovou věž, která ladí s barokní věží určující centrum města a je její ozvěnou, s ocelovou Vierendeelovou konstrukci. Oba prvky si spolu pohrávají jako dva velkorozměrné sochařské objekty. Výsledkem konstrukčního požadavku vytvořit protiváhu k hlavnímu rozpětí mostu je dokonale umístěné vyhlídkové místo, které visí nad břehy říčky Loučná. K tomu se přidává několik pečlivě vybraných detailů; do nebe orientované okno ve věži výtahu či kaligrafické křivky z dílny místního umělce na dveřích. Tento most je přesně to, co je v daném místě potřeba. Nevytahuje se, ani se nevyhýbá. Nevyvolává žádné otázky. Žádné nekonkrétní zpochybňování záměru. Není v něm prostě nic navíc, a to je v dnešní době vlastnost neobvyklá. Nebyl však realizován ve vzduchoprázdnu. Naopak, možná k tomu vedla právě i politická a vizionářská kontinuita tohoto malého města. V Litomyšli se každý měsíc setkávají současný starosta a jeho předchozí kolegové s dlouholetou městskou architektkou a společně probírají strategii rozvoje města. To je jeden z důvodů, proč je Litomyšl pokladnicí obsahující bohatou sbírku významné současné architektury.
Časosběrné video mapující stavbu lávky od února do prosince roku 2022.