Přirozeným centrem města je Smetanovo náměstí, jehož velkou část lemují měšťanské domy s podloubím. I přesto, že má část domů gotické základy, díky četným požárům má většina z nich barokní, klasicistní a empírové fasády se štíty či atikami pocházející z 18. a 19. století. Náměstí dominuje socha Bedřicha Smetany, uprostřed se nachází budova bývalé radnice a na Horním konci náměstí se nalézá morový sloup.
Současná barokní podoba staré radnice z roku 1418 je výsledkem přestavby v 18. století, kdy byl k původní stavbě připojen dům, čp. 53. Na radniční věži si můžeme prohlédnout dílo hodináře Karla Adamce s výzdobou Antonína Růžičky. Jeho dílem je orloj, který sem byl osazen roku 1907 a litomyšlský loket, což byla stará míra měřící 59 cm. Znak u paty věže označuje výšku vody při povodni roku 1781, na litomyšlský loket (vzorovou délkovou míru) upozorňuje pamětní deska. Od roku 1891 je v bývalé radnici umístěna městská knihovna.
Náměstí je ulicového typu, protáhlé v celkové délce asi 500 metrů, s uprostřed mírně zalomeným ulicovým půdorysem. Domy po východní straně jsou vesměs opatřeny podsíněmi s 96 oblouky, na západní straně je pouze 50 oblouků.
Náměstí se původně jmenovalo Horní a Dolní, a přes další různé názvy se roku 1990 dostalo až k dnešnímu názvu podle nejslavnějšího litomyšlského rodáka.
Litomyšlská atraktivita Historické centrum