Slavný český hudební skladatel je spolu s Antonínem Dvořákem považován za zakladatele české národní hudby. Narodil se v Litomyšli roku 1824, kde díky svému otci Františku Smetanovi - hráči amatérského smyčcového kvartetu, nalezl zalíbení v hudbě. Během svého života se Bedřich Smetana věnoval hudbě, skládal opery i jiná hudební díla a zároveň hudbu vyučoval. Jeho opery jako například Dalibor, Libuše, Hubička či Prodaná nevěsta jsou známé po celém světě. Mezi jeho další významná díla patří cyklus symfonických básní Má vlast a její zřejmě nejznámější část Vltava. Z jeho díla dále připomeňme, kromě již zmíněných oper, kantátu Česká píseň, dva smyčcové kvartety, dvě dua Z domoviny a rozsáhlé dílo klavírní.
Osud litomyšlského rodáka je protkán hned několika ranami - ze čtyř Smetanových dcer se dospělosti dožila pouze jediná, také mu zemřela jeho první žena. Kolem věku padesáti let se u něj začaly projevovat problémy se sluchem. Ty se postupně zhoršovaly a tak poslední roky svého života skládal zcela hluchý. Po letech působení v Götteburgu působil v Praze jako sbormistr Hlaholu, klavírista, hudební kritik a pak až do svého ohluchnutí jako kapelník opery Prozatímního divadla. Bedřich Smetana zemřel v roce 1884 ve věku 60 let a je pohřben v Praze na Vyšehradě.
V Litomyšli Vám můžeme nabídnout putování po stopách Bedřicha Smetany, provedeme Vás místy, na kterých strávil první roky svého života, které ho formovaly do budoucích let.
Stezka po stopách Bedřicha Smetany - dokument ke stažení (formát pdf, velikost 405,72 KB)
2. Panský dům (Smetanovo náměstí č. p. 61)
3. Socha Bedřicha Smetany (Smetanovo náměstí, před restaurací U Slunce)
4. Smetanův dům (nábřeží řeky Loučné)
5. Rodný byt Bedřicha Smetany (budova bývalého zámeckého pivovaru)
6. II. zámecké nádvoří (Státní zámek Litomyšl)
7. Dámský hudební salónek (Státní zámek Litomyšl)