Hospodářskou usedlost č.p. 34 v Makově zakoupil pan J. Vopařil v roce 1894. Po necelých 100 letech, v roce 1992, byly jeho potomkům navráceny pozemky, které za dob komunismu využívalo ZD, a na rodinném statku Bulvových a Vopařilových opět zavládl čilý ruch.
Statek leží v Pardubickém kraji 10 km od Litomyšle. Současní majitelé hospodaří na 29 hektarech zemědělské půdy a chovají tu skot plemene čestr. Na statku uvidíte také psa, kočky, slepice a sezonně prasata. Nedílnou součástí hospodaření na statku je chov klisen plemene českomoravský belgický kůň, který tu má tradici už od roku 1958.
Také na každoročních setkáních na statku, která se už stala tradicí, je koním vždy vyhrazen velký prostor. Přede dvěma lety se pod záštitou MZ uskutečnil 1. ročník akce Poznej svého farmáře.
Loňský 2. ročník byl tematicky zaměřen na kořeny rodu Vopařilových. „Statek U Bulvů jsme otevřeli pro veřejnost. Krávy jsme po podojení vyhnali na pastvu a chlév za pomoci kamarádů a přátel přetvořili na galerii předků a vyzdobili fotografiemi, rodokmeny a růžemi,“ říká V. Bulvová. „Ohlédnutí zpět bylo pro nás návratem ke kořenům. Připomněli jsme si, co nás spojuje – je to láska k půdě a ke zvířatům, která je odkazem našich předků a darem od boha. Tento dar bychom rádi přiblížili každému, kdo na náš statek zavítá,“ vyznává se paní Bulvová.
Zatímco v nedaleké Litomyšli a v Nových Hradech právě probíhal festival Smetanova Litomyšl, v Makově na statku u Bulvů se letos už potřetí konal festival obyčejných lidí, kteří milují hudbu, dobré jídlo, zvířata, půdu a růže. Dopolední program byl věnován představení klisen s hříbaty.
Setkání se zúčastnily 3 pěvecké sbory. Ptáte se, jak hudba souvisí se statkem a s půdou? Odpověď nalezneme opět u předků. Rod pochází ze Širokého Dolu a z Kamence u Poličky. Prababička paní Bulvové, selka A. Bednářová, nosila domácí přebytky – čerstvé mléko, tvaroh a vajíčka – do poličské kostelní věže, kde bydlela rodina Martinů. Mladý B. Martinů vyrůstal na mléce a na produktech z Bednářova statku. Pravnučka V. Bulvová také vozí produkty své práce do okolních měst a jejími zákazníky jsou i někteří členové pěveckých sborů. „Dá se říct, že základem je dobrá strava a podpora lokálního zemědělství a nesmí chybět pevná vůle být tím, čím člověk chce být. B. Martinů se stal světoznámým hudebním skladatelem,“ komentuje s trochou nadsázky spojení práce na statku s hudbou a se zpěvem paní Bulvová.
Svatba byla ústředním tématem letošního ročníku setkání na statku. K vidění byly historické kočáry vyzdobené růžemi a dalšími květinami.
Smyslem setkání na statku je především přiblížit lidem každodenní život v hospodářství, jehož součástí je i těžká fyzická práce. V. Bulvová a její syn M. Bulva obhospodařují statek s láskou a s radostí. „Od roku 2013 máme minimlékárnu. Vyrábíme přírodní sýr, jogurt, kefír a tvaroh. Velmi žádanou specialitou je Makováček,“ říká paní Bulvová. „Produkty naší země jsou pro nás zdravější než ty dovezené z dalekých zemí, a navíc každý z nich má svůj příběh,“ dodává a se všemi se o tyhle příběhy ráda podělí.
„Chceme ale návštěvníkům také ukázat, že odměnou za práci může být krása a ušlechtilost koní a zdraví krav a rostlin vypěstovaných v naší zemi,“ pokračuje paní Bulvová. „I malá zahrádka může skýtat radost v podobě květin, které si můžeme utrhnout pro radost a potěšení, zkrášlit jimi své domovy nebo obdarovat přátele. Ukázka floristiky je třešničkou na dortu, tečkou za celoroční prací, kterou musíme věnovat rostlinám stejně jako koním a dalším zvířatům na statku. Je to ale i potvrzení, že všechno je možné, když se pro to rozhodneme… Hospodařit není snadné. Naším hlavním hnacím motorem je pocit sounáležitosti člověka s přírodou. Přijďte se k nám podívat, pohladit si zvířata a ochutnat, co je opravdu dobré a zdravé,“ uzavírá své vyprávění V. Bulvová.
Miluše Vopařilová