Žloutnoucí listy mávají v podzimním větru na rozloučenou odcházejícímu létu, ranní mlhy nás donutí navléci teplé kabáty a letmý pohled na teploměr vysvětlí, proč z komínů začínají stoupat proužky dýmu.
Kdo z nás si při zatápění uvědomí, že jenom závady na topidlech, jejich nesprávné používání a manipulace s odpadem přispěly ke skutečnosti, že hasiči Pardubického kraje v roce 2015 připsali do statistiky celkem 808 požárů, oproti 630 požárům v roce 2014. V roce 2015 požáry v ČR způsobily škody za téměř 2, 5 miliardy korun. Bylo usmrceno 115 a zraněno 1 449 osob.
Domníváme se, že právě na tomto místě je třeba připomenout význam čištění spalinových cest a podmínek stanovených ve vyhlášce č. 34/2016 Sb. Důležitá je i požární prevence a preventivně výchovné činnosti, protože za většinou neštěstí stojí zdánlivě nepatrné a zanedbatelné maličkosti, které by bylo při včasné prevenci možno snadno odstranit.
Co všechno bychom měli před započetím topné sezóny zkontrolovat? Začneme prohlídkou samotných kamen. Zkontrolujeme šamotování, uzávěry dvířek a stav kouřovodů. Pravidelnou prohlídku u tepelných spotřebičů na plyn ponecháme na odborníkovi. U elektrických spotřebičů prověříme přívodní šňůry, zásuvky i dimenzování pojistek proti případnému zkratu. U všech topidel budeme dbát na bezpečný odstup od zařízení místnosti. Pokud není možné jej dodržet, zabezpečíme alespoň kvalitní tepelnou izolaci.
Dále prohlédneme napojení na komínové těleso a majitelé rodinných domků se přesvědčí, zda odpovídá požárním předpisům, je-li omítnuto, jestli v něm nejsou zazděné trámy a zda hořlavé látky jsou uloženy dostatečně daleko.
Pokud prohlídka neukáže závady, zbývá jen se seznámit se správným postupem obsluhy a hlavně jej vždy dodržovat. Tím jsme udělali vše, co bylo třeba udělat ke snížení nebezpečí vzniku požáru, a nezbývá než popřát vám příjemné chvíle pohody u bezpečných hřejících topidel.
Karel Zeman