Kdybychom vám položili otázku, jaké právní předpisy znáte, určitě bychom se nesetkali s příliš nadšenou odpovědí. Motoristé si vzpomenou na zákon o provozu na pozemních komunikacích, k tomu každý z nás přidá ta ustanovení, která využívá ve své profesi. Upřímně řečeno, taková odpověď nás příliš nepřekvapí. Svět paragrafů je pro nezasvěcence obestřen tísnivou atmosférou soudních síní. Této oblasti se hledíme obloukem vyhnout, přesto nikdo nebude popírat užitečnost zákonů. Nebude proto na škodu, když se na požární ochranu podíváme tentokrát spolu s právníky právě přes brýle paragrafů.
Základním dokumentem, v němž je zakotven význam požární ochrany, je zákon o požární ochraně, který však nemůže obsahovat všechna důležitá ustanovení, jsou zde i prováděcí vyhlášky a další právní předpisy, ke kterým můžeme zařadit – nařízení vlády, nařízení krajů a další.
Občané jsou povinni si počínat tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání, tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení.
Ptáte se na návod, jak se střetu s paragrafy vyhnout? Snad ho podá naše „desatero“ požární prevence.
Každý občan je zejména povinen:
Nově platí Nařízení Pardubického kraje, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru č. 4/2016.
Karel Zeman