Nakladatelství Paseka 26. června 1993 otevřelo v Litomyšli Museum Josefa Váchala. Nazvalo jej Portmoneum, tak jak je pojmenoval Váchal v roce 1924 ve svém Krvavém románu. Letos tedy muzeum slaví 20 let existence, a chystá proto výstavy, jimiž si připomene výročí narození a úmrtí Josefa Portmana, který byl umělcovým přítelem.
„Tento rok bychom chtěli pokračovat v pořádání výstav, které se minulý rok setkaly se zájmem návštěvníků,“ upřesnila Anna Horáčková, ředitelka nakladatelství Paseka, které Portmoneum vlastní. V květnu se tak uskuteční druhá knihvazačská soutěž Mezi vazy. V červnu pak představí svoji tvorbu studenti restaurování z Litomyšle. „I v letošní sezoně bude k vidění camera obscura, která byla instalována v loňském roce na dvorku Portmonea. Také si připomeneme výročí narození a úmrtí Josefa Portmana,“ dodala Horáčková.
Historie Musea Josefa Váchala začíná v roce 1920, kdy důchodenský úředník, amatérský tiskař a milovník umění Josef Portman zve do Litomyšle svého přítele, malíře, grafika a spisovatele Josefa Váchala a žádá ho o vyzdobení stropů a stěn dvou místností svého domu. Váchal jeho žádosti vyhověl. Vytvořil nástěnné malby, řezbami a kresbami proměnil nábytek v umělecká díla. Na první pohled jsou jeho náměty nesourodou směsicí, kterou lze rozluštit pouze se znalostí jeho životních postojů a názorů na umění. Nalézáme zde krajinu a vedle ní množství ďáblů, ďáblíků, skřetů a duchů, střídajících se s klasickými tématy křesťanské ikonografie a s odkazy na hinduistickou Bhagavadgítu a jiné orientální prameny. Jedná se vlastně o jakýsi ORBIS PICTUS Váchalova duševního života a uměleckých názorů.
-red-