Mamografie je zobrazení prsu (z latiny mamma – prs, koncovka - grafie znamená popis). Provádí se rentgenovým přístrojem, mamografem, který pro zobrazení prsu využívá tzv. měkké rentgenové záření. To má nižší energii a delší vlnovou délku než záření používané při běžném rentgenovém vyšetření (např. kostí, páteře). Měkké rentgenové záření zajistí dostatečný kontrast struktur prsní žlázy. Prs se musí správně „napolohovat“, aby použitá dávka záření mohla být co nejmenší a snímky co nejčitelnější. Mamograf je proto vybaven deskami, mezi které se prs vloží a stlačí, stlačení probíhá pozvolně a nemělo by být bolestivé.
S mamografickým vyšetřením je spojeno několik mýtů (například ohrožení zdraví zářením, poškození prsu stlačením v mamografu), ale obavy jsou neopodstatněné.
Mamografie se provádí v především jako preventivní vyšetření v rámci mamografického screeningu. Mamografický screening je pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění prsu. Mamografie dokáže zobrazit i nádor, který je ještě velmi malý, nedá se nahmatat a nevyvolává žádné příznaky. Tyto včas zachycené nádory dávají ženám šanci na úplné vyléčení.
V České republice probíhá mamografický screening od roku 2002 (v akreditovaných centrech – jejich seznam na www.mamo.cz) a během této doby se již začíná projevovat přínos programu – i když počty nalezených nádorů prsu rok od roku rostou, umírá na ně stále méně žen. Od roku 2010 máme dokonce celosvětové unikum – plošný screening otevřený seniorkám (riziko onemocnění zhoubným nádorem se s věkem zvyšuje). Bohužel, možnosti preventivního vyšetření prsu na náklady zdravotní pojišťovny (a bez regulačních poplatků) využívá stále pouze polovina žen.
Mamografii hradí zdravotní pojišťovna všem ženám ve věku nad 45 let jednou za dva roky. Je potřeba mít žádanku od svého gynekologa nebo praktického lékaře. Žena se může nechat vyšetřit na svou vlastní žádost i častěji, a to od 40 let věku, maximálně jednou za rok. V takovém případě si musí vyšetření hradit sama.
U žen se zvýšeným rizikem karcinomu prsu, což jsou ženy s výskytem karcinomu prsu u přímých příbuzných (rodiče, děti, sourozenci), a zejména ženy s prokázanou genetickou dispozicí, jako jsou nositelky genů BRCA1 či BRCA2 je postup odlišný, individuální.
Dalším důvodem pro provedení mamografie bývá nahmataná bulka v prsu. Proto i v éře screeningové mamografie má smysl samovyšetřování prsů. Nádor se může objevit i v době mezi jednotlivými mamografickými vyšetřeními (tzv. intervalové nádory).
Adrián Nemšovský, tiskový mluvčí Litomyšlské nemocnice, a.s.