Veřejný prostor v samotném centru Litomyšle, kde mohou lidé trávit svůj volný čas, se nachází doslova jen pár kroků od zámeckého areálu. Obě místa v Mariánské ulici jsou určená k odpočinku, umění a pro nejrůznější happeningy.
1ar(t)
1 art/ 100 m², veřejný park se studánkou Václava Ciglera zasvěcený umění i odpočinku, upravený architektem Josefem Pleskotem. Slavnostní otevření se konalo 15. června 2012. „Přímou inspirací 1ar(t) byla představa idyly spočinutí ve stínu olivovníku někde ve Středomoří. Strom, který sám od sebe obsadil střed čtverce 10x10 m, byl ve svém postavení potvrzen. Pak už jenom voda - studánka, nádoba s vodou, klidná hladina zrcadlící nebe. Oblý kámen na usednutí a přesné vymezení místa klidu dřevěnou ohrádkou. Nic víc,“ říká architekt Josef Pleskot.
2ar(t)
Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota, o ploše 164 m², vznikla po vzoru předchozího parku 1art pro umění a relaxaci. Slavnostní otevření se konalo 17. června 2017.
Obě zahrady realizoval architekt Josef Pleskot společně s galeristou Zdeňkem Sklenářem. Galerista Zdeněk Sklenář nechal místo, které původně sloužilo jako zázemí pro garáže, přetvořit na geometricky řešenou zenovou zahradu a příležitostný sochařský park, navrátili tak místu náležícímu k historickému návrší Litomyšle jeho společenský účel.
„Kde jinde by mohl být 1ar zenové zahrady než v Litomyšli. Odkud jinudy by se do ní mělo vstupovat než z Mariánské ulice. Kam jinam by se z ní mělo dojít než na Olivetskou horu (…) s francouzskou zahradou. To jsou ty litomyšlské paradoxy, v tom je ta litomyšlská velikost,“ říká o projektu zenové zahrady autor architektonického řešení Josef Pleskot.
Návštěvníci zenové zahrady, sestavené z kamínků a trávy, budou moci uplatnit svou kreativitu a po vzoru japonských suchých zahrad kreslit do vymezeného prostoru různé obrazce. Předlohou mohou být návodné geometrické kresby vytvořené přímo autorem architektonického řešení Josefem Pleskotem.
Zahrada slouží i jako sochařský park dramaturgicky navazující na přilehlou Galerii Zdeněk Sklenář.