Liberecká univerzita jej od města koupila za částku 111 tisíc Kč, dalších zhruba 700 tisíc Kč dá za demontáž, transport a instalaci. „Pavilon umístíme v univerzitním kampusu na zeleném pahorku, který je veřejně přístupný, a návštěvníci tam rádi chodí. Zároveň bude pavilon využívat naše univerzitní školka, která se nachází v bezprostřední blízkosti,“ popisuje plány Technické univerzity v Liberci prorektor pro rozvoj Radek Suchánek, který zároveň uvedl, že je rád, že univerzita stavbu odkoupila. Pavilon je podle něj moderní a kvalitní architektura, která oživí veřejný prostor. Stěhování „stanu“ od zámku, jenž původně stál čtyři miliony korun, vyvolalo řadu souhlasných i odmítavých reakcí. Podle vedení města je jeho odsun pro Litomyšl i obyvatele ztrátou.
„Několik let před vypršením smlouvy jsme za město začali jednat o jejím možném prodloužení, ale bohužel s tím památkáři nesouhlasili. Na to mají svaté právo a jejich rozhodnutí musíme respektovat, nicméně si osobně myslím, že je to velká škoda pro občany i město samotné. Pavilon byl hojně využívaný dětmi a byl lákadlem pro místní, aby zámecký areál navštívili. I přes počáteční kontroverzi je odborníky považovaný za velice kvalitní a dobré dílo, které zapadá do historického okolí, a myslím si, že tratí i město jako takové, protože jsme přišli o moderní funkční prvek. Litomyšli pavilon bohužel zůstat nemohl. Jednak jsme nenašli jiné vhodné místo, kde by plnil svou funkci a autor souhlasil s jeho umístěním. Navíc jedno jeho rozložení či složení stojí zhruba 300 tisíc Kč. Celkem by tak jeho přestěhování stálo něco mezi půl milionem a milionem korun, což ukazuje i propočet univerzity. Na to město v době masivního šetření kvůli koronaviru bohužel nemá v rozpočtu peníze, protože musíme financovat především investiční projekty. Z těchto důvodů jsme vyhlásili výběrové řízení a za nejvyšší nabídku pavilon nakonec s těžkým srdcem prodali,“ sdělil ke stěhování zámeckého pavilonu místostarosta Radomil Kašpar.
Ze zámeckého parku zmizely i lavičky
Moderní pavilon není jediným prvkem, který od renesanční památky v dubnu zmizel. Již několik dnů před ním ze zámeckého parku nechal kastelán Petr Weiss odstěhovat všechny laminátové lavičky, které byly také pořízeny z dotace na revitalizaci zámeckého návrší. „Za tímto krokem si jako správce zámeckého parku stojím. Po skončení doby udržitelnosti projektu jsme laminátové lavičky vyměnili za historické repliky a návštěvníci je hojně využívají, z čehož máme radost. Stav předchozích laviček, zejména jejich opotřebení, ucpané odtoky, špinavý vzhled a především hrozba převrácení, neodpovídal nárokům veřejně přístupné národní kulturní památky. Zámecký park je místem pro relaxaci a odpočinek a podle mého názoru historické lavičky lépe zapadají do okolí. Je mojí povinností dbát na bezpečnost návštěvníků a bohužel laminátové lavičky nebyly dobře ukotvené a stávalo se, že se převracely. Jako kastelán objektu mám radost, že lidé park navštěvují, a když je vidím sedět na nových lavičkách, tak mne lidsky těší, že park plní svůj účel. Zároveň se ale s kolegy již nemůžeme dočkat otevření zámku, abychom návštěvníkům představili nově pojatou základní prohlídkovou trasu, kterou jsme v době uzavření nachystali,“ uvedl Petr Weiss.
Zbytek laviček se nenachází na pozemku památkového ústavu, ale města. Na prvním nádvoří mají po dohlednou dobu zůstat, protože zapadají do celkové koncepce nastavené při rekonstrukci přilehlých historických budov - jízdárny, pivovaru či kavárny. Stejně tak se v současné době nezvažuje zrušení laminátového koryta zámeckého potoka.