Participativní rozpočet pomohl
Komunitní dílny již nejsou v Česku žádnou novinkou a těší se velké oblibě. Fungující dílny v jiných městech inspirovaly Martina Friedla a Dominika Kováře k vytvoření projektu Dílna Litomyšl. „Předloni projekt kamarádka s kamarádem přihlásili do participativního rozpočtu. Tehdy to nevyšlo. Potom se do toho zapojil Martin, pak jsem se přidal já. Vlastně jsme na to trochu navázali a dali tomu směr této dílny. Ve velkých městech něco podobného funguje, tak jsme si říkali, proč to nezkusit i v Litomyšli,“ vzpomíná Dominik Kovář. A směr to byl správný, protože v roce 2021, kdy to znovu zkusili s participativním rozpočtem, se umístili na 1. místě v kategorii do 300 tisíc korun.
Výtopna opět žije
Pro svůj záměr se jim podařilo pronajmout prostory výtopny na vlakovém nádraží. „Budova je, jaká je, ale prostory jsou opravené a pro naše účely vyhovující,“ uvádí Martin Friedl. „V participativním rozpočtu jsme si ještě nechali peníze na celý příští rok na nájem a energie a pak uvidíme, jak bude projekt pokračovat,“ upřesňuje Kovář a pokračuje, „může sem přijít prakticky kdokoli. Zatím máme v plánu mít otevřeno ve čtvrtek od 16 do 20 hodin a uvidíme podle zájmu, kdyžtak otevřeme další dny. Vždy tady bude někdo z nás, kdo zvládne pomoct, poradit...“ Dílna je vybavena běžným, ale kvalitním nářadím. K dispozici jsou také šrouby, vruty nebo brusné papíry. Je zde možné zvládnout menší kovoobrábění. „Nemůžeme tady svářet ve velkému, ale umím si představit malou svářečku na venku. Dominik by zde chtěl truhlářskou dílnu,“ informuje Friedl. Ostatní materiál si ovšem lidé musí přinést.
Provoz dílny
Se vstupným se zatím nepočítá, ale dobrovolné příspěvky do pokladničky budou vítány. Ve hře je i roční členství. Každý návštěvník bude v dílně pracovat na vlastní odpovědnost a musí si po sobě po skončení práce uklidit. Hlavní ale je, aby se návštěvníci v dílně cítili dobře a mohli si během práce i odpočinout nebo diskutovat s ostatními. „Zatím hledáme formu, aby to lidem vyhovovalo,“ říká Friedl a dodává, „určitě se nebráníme workshopům, naopak to vítáme. Když bude ochoten přijít nějaký zručný řemeslník a něco ukázat nebo když přijdou lidé, že by chtěli něco naučit, můžeme někoho oslovit.“