„Jako muž se ve městě nebojím. Nerad ale nechávám chodit přítelkyni v pozdních hodinách v okolí autobusového nádraží a kina. V těchto místech se často vyskytují partičky nepřizpůsobivých lidí a dalších podobných živlů. Bydlíme poblíž a několik konfliktů už se nám tam stalo. Jednotlivě si nedovolí, ve skupině jim ale roste sebevědomí, zejména po konzumaci nejen alkoholických nápojů,“ napsal vedení města jeden z respondentů.
Radnice v uplynulých měsících zařídila častější úklid nádraží, prořezání zeleně a urgovala frekventovanější pochůzky městské a státní policie. Pro větší pocit bezpečí pro občany i lepší možnosti prevence kriminality navíc v místě byla v lednu nainstalována nová kamera. „Jsme si vědomi připomínek a stížností veřejnosti na tuto lokalitu, proto jsme zprovoznili mobilní kameru poblíž obchodního domu Billa. Kamera ani častější pochůzky městské a státní policie ale nezaručují, že se stížnosti na chování některých skupinek již nebudou opakovat. Policisté nemohou být na autobusovém nádraží pořád, stejně tak od upozornění kamerovým systémem po příjezd hlídky může dojít k časové prodlevě. Pokud máte pocit, že vás někdo ohrožuje či se chová podezřele a dělá nepořádek, vždy je lepší to okamžitě nahlásit na linku 156 či 158,“ uvedl velitel Městské policie Litomyšl Libor Marek.
Podle ohlasů z praxe zklidnění situace na autobusovém nádraží pomohla i instalace mincovníku na dveře veřejných toalet. Ty jsou otevřené pouze po vhození mince tomu, kdo je opravdu potřebuje využít. Navíc jsou opatřeny euroklíčem, takže se jeho majitelé na toalety dostanou zdarma kdykoliv. V Litomyšli je v současné době 12 kamer sledujících vytipované lokality. Kromě autobusového nádraží, kde je mobilní zařízení, jsou ostatní nepřenosné a zachycují prostor škol, historické centrum a další lokality.
I na základě připomínek, které jste v uplynulém roce měli možnost poslat na radnici, vedení města pro letošní rok vyčlenilo v rozpočtu 3,5 milionu korun na obnovu zastaralého kamerového systému městské policie.