„Bylo by to podle vídeňského modelu, který si osvojuje čím dál více českých samospráv. Soukromý investor, v tomto případě banka, která nás oslovila, má volných hodně peněz, které chce investovat, aby zbytečně neležely na účtu a nepožírala je inflace. Město by podle prvního návrhu mohlo na 30 let pronajmout investorovi pozemek, on by na něm na své náklady postavil nájemní bydlení, čímž by se mu investice splácela, a po uplynutí doby by dům převedl na město, které by si ho mohlo nechat nebo ho prodat. Musíme to v rámci rady i zastupitelstva důkladně probrat, ale případné benefity jsou nasnadě – město by sice třicet let nemohlo nakládat s pozemkem, ale zlepšila by se dostupnost bydlení pro občany,“ prozradil k jednáním s investory starosta Daniel Brýdl.
Vedení města se na tento model spolupráce plánuje informovat ve Žďáru nad Sázavou, kde již připravují výstavbu, podobný projekt zvažují i v Brně. Pokud by do budoucna mělo dojít k hlasování o případném pronájmu pozemku, radnice vypíše transparentní soutěž pro potenciální investory a do podmínek si může dát i maximální výši nájmu či například to, že část bytů bude prioritně určena pro nedostatkové profese, například lékaře, zdravotní sestry či hasiče.
V rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru se v Litomyšli v tuto chvíli například dokončuje nákladná rekonstrukce autokempu Primátor. Město jako vlastník pozemků zaplatilo rekonstrukce sítí a komunikací, soukromý investor pak na své náklady financuje výstavbu nových chatek a vybavení výměnou za 35letý zajištěný pronájem areálu.