Ke změnám dojde i v provozu školských zařízení. Po razantním omezení teoretické výuky na vysokých a středních školách budou od 14. října zcela uzavřeny i školy základní, družiny a školské kluby. „Co je důležité a pozitivní, že už dnes víme, kdy tyto školy otevřeme, a to bude 2. listopadu, a samozřejmě jsou tady ještě prázdniny od 26. října jeden týden. Takže vlastně mluvíme o dvou týdnech,“ konstatoval předseda vlády Babiš. „Také jsme rozhodli a domluvili se v rámci koalice, že upravíme ošetřovné, které by mělo zůstat na 60 procentech, ale s minimem 400 korun denně,“ doplnil Andrej Babiš.
Krajští hejtmani a pražský primátor ale dostali od vlády za úkol zajistit péči o děti ve věku 3-10 let zaměstnanců bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a dalších složek integrovaného záchranného systému, hygienických stanic a také poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, aby nebyl ohrožen chod kritické infrastruktury a zdravotnických a sociálních zařízení.
- Mateřské školy v Litomyšli jsou otevřeny a normálně fungují pro všechny jak jsou zvyklí. Pro jejich fungování platí pravidla jako doposud, tedy mohou být individuálně uzavřeny na základě rozhodnutí hygieny v konkrétním případě v závislosti na výskytu onemocnění covid-19 v dané školce.
- Základní školy v Litomyšli jsou z nařízení vlády uzavřeny, probíhá distanční výuka. Děti rodičů, kteří pracují ve složkách integrovaného záchranného systému, sociálních službách a dalších vládou vybraných profesích, mohou školu navštěvovat. V Litomyšli se každá ZŠ postará o „své“ žáky po domluvě s rodiči z těchto profesí. Děti zůstanou v prostředí, na které jsou zvyklé a s pedagogy, které znají. Provozní doba škol je 6.15 až 16.30 hod. Volnou kapacitu lze využít pro děti rodičů, kteří pracují ve výše uvedených profesích a nežijí či pracují přímo v Litomyšli, ale i v okolí města - obce s rozšířenou působností Litomyšl.
- Speciální základní škola Litomyšl je otevřena.
- Střední školy jsou uzavřeny, probíhá distanční výuka.
- Všichni žáci (i ti, kteří se učí z domova) se mohou stravovat ve školních jídelnách, musí se však nahlásit předem (tj. oběd si objednat v systému).
- Tato opatření mají za cíl umožnit výuku/hlídání dětí rodičů, kteří pracují v profesích, které jsou nutné k zvládnutí zhoršené situace spojené s výskytem covid-19. Město Litomyšl dostalo prioritně za úkol obstarat tuto službu pro rodiče žijící či pracující v Litomyšli, dále pak, pokud to umožní kapacity, pro rodiče žijící či pracující na Litomyšlsku.
Vysokoškolské koleje, domovy mládeže a internáty budou mít zákaz ubytovávat studenty a žáky s výjimkou těch, kterým vláda uložila pracovní povinnost. Pracovní povinnost se přitom týká studentů vybraných ročníků lékařských fakult, farmacie, zubního lékařství a vyšších odborných a středních zdravotnických škol.
Lidé si budou muset od 13. října nově nasadit roušky či jiné ochranné prostředky dýchacích cest i na zastávkách, nástupištích a v čekárnách hromadné dopravy.
Vláda rovněž obnovila omezení provozu sociálních služeb a zákaz vycházet mimo objekt či areál zařízení pro klienty sociálních služeb, jako tomu už bylo na jaře, a přijala opatření, aby občané, kteří žádají o poskytnutí nepojistných sociálních dávek, nemuseli chodit na úřady se žádostmi, ale aby úřady přijímaly žádosti elektronicky, nebo je automaticky prodlužovaly.
Vláda rovněž rozhodla, že ze státních hmotných rezerv uvolní 190 000 kusů respirátorů typu FFP2 a 1 000 000 roušek, které bezúplatně poskytne osobám pobírajícím invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a osobám mladším 18 let, kterým byl přiznán průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P. Distribuci zajistí Ministerstvo práce a sociálních věcí, a to prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení, respektive prostřednictvím Úřadu práce ČR, které je budou distribuovat ve spolupráci s Českou poštou. Vláda pro tyto účely uvolnila z vládní rozpočtové rezervy 5,95 milionu korun. Další informace naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Stát zajistí i osobní ochranné prostředky pro zaměstnance zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a ohrožené děti, kterým poskytují péči i během nouzového stavu. Pro tato zařízení bude ze státních hmotných rezerv zajištěno po dobu nouzového stavu až 26 580 respirátorů typu FFP2, 186 000 roušek, 49 500 ochranných rukavic a 2 475 ochranných štítů. Více v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Vláda schválila také uvolnění až 205 milionů korun na zajištění nákupu léčivého přípravku Veklury od firmy Gilead Sciences, který obsahuje léčivou látku remdesivir. Nákup proběhne prostřednictvím Evropské unie, která má s americkým výrobcem nasmlouvaný objem dodávek. Firma totiž kvůli omezeným výrobním kapacitám a obrovské poptávce nejedná s jednotlivými státy, ale pouze s nadnárodními celky. Česká republika má aktuálně přislíbeny dodávky 10 000 vialek pro měsíc říjen, tj. léčbu pro cca 1 650 pacientů, a zvyšující se dodávky pro další měsíce. Částka, kterou vláda uvolnila z vládní rozpočtové rezervy, představuje náklady na úhradu dodávek na dva měsíce.
Vláda schválila také návrh novely zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na oblast kulturních akcí. Novela prodlužuje časovou působnost zákona, který umožňuje pořadatelům odložit vrácení vstupného na akce, které se měly uskutečnit po dobu účinnosti novely, ale kvůli probíhající epidemii musely být zrušeny, až do 30. září 2021.
Více informací najdete v usnesení vlády, které je přílohou této aktuality, případně na webu ministerstva zdravotnictví.
Usnesení vlády ČR (formát pdf, velikost 261,84 KB)