Letos by se také měla dokončit probíhající výstavba sociálního bydlení na Zahájské ulici. To se staví kvůli tomu, že má město ze zákona povinnost nabízet přístřeší občanům v nouzi, jako jsou například matky samoživitelky či osoby, které kvůli finanční tísni přišly o bydlení. Stát na tento záměr vypsal dotace a této finanční podpory při stavbě využívá i Litomyšl, město získalo desetimilionovou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, celkem má výstavba stát 15 milionů korun.
V roce 2021 se také plánuje rekonstrukce světelné křižovatky. I tento záměr oddálila koronakrize, ale na začátku ledna letošního roku by hodnotící komise měla z obdržených nabídek vybrat vítěze výběrového řízení. Projekt za téměř tři miliony korun má usnadnit průjezd městem, díky systému dynamického řízení bude křižovatka reagovat na aktuální dopravní situaci a vyhodnocovat délku světelných signálů. Ze státního fondu dopravní infrastruktury město na tento projekt získá dotaci 2,3 milionu korun.
Podle vedení města je nutné i v době škrtů pokračovat v dokončování připravených akcí. „Při plánování rozpočtu jsme s tím počítali. Ačkoliv není investic tolik, kolik by jich bylo nebýt krize, stále máme před sebou důležité projekty, se kterými se nedá počkat, protože jsou vázané na dotace. Zcela jistě je lepší právě sběrný dvůr postavit teď za masivní dotační podpory než projekt odložit a za pár let platit mnohem vyšší částku, protože zkrátka kapacita nestačí. Stejné je to u dalších projektů, kde jsme se prioritně snažili ponechat věci dotační a opravy městského majetku. Ty jsou pro nás naprosto klíčové. Takže i přes nutné škrty na výdajové stránce, zejména v provozu úřadu a městských organizací, budeme investovat. Nejenom kvůli dotacím, ale také z důvodu, že to podpoří místní ekonomiku. Velká část dodavatelských firem totiž pochází z našeho regionu,“ sdělil k plánům města místostarosta Radomil Kašpar.
Kromě těchto prací se začalo ve spolupráci se soukromým investorem na nutných opravách autokempu Primátor, který patří městu. Z veřejných financí se platí rekonstrukce kanalizace, vodovodů, rozvodů elektřiny, veřejného osvětlení a terénní úpravy za 4,4 milionů korun. Nájemce hradí zbytek částky, za zhruba 10 milionů korun financuje opravy recepce, chatek a dalšího vybavení.
Současně se má pokračovat s drobnými opravami škol, Smetanova domu a dalšího městského majetku, na tyto účely je v rozpočtu města vyčleněno pět milionů korun. Plánují se také navazující etapy oprav chodníků a silnic za více než čtyři miliony.