Konec války, oslava vítězství, ale i nové výzvy a překážky – to vše přinesl rok 1945. Jak vypadala tehdejší každodennost a byli jsme spíše hrdinové nebo zbabělci? Můžeme mít stále mír a svobodu, aniž bychom o ně museli bojovat a pečovat?
Odpověď na tyto otázky hledá výstava s názvem NEZAPOMEŇME 80 – Poslední rok války v Pardubickém kraji z dílny Paměti národa Východní Čechy. Vernisáž proběhne ve středu 9. dubna v Litomyšli před budovou Gymnázia Aloise Jiráska. V následujících týdnech a měsících pak navštíví další regionální města.
Putovní výstava představí 16 příběhů pamětníků z Pardubického kraje. „Naším primárním cílem není pouze oslava vítězství, jde nám také o velmi vážné a bohužel i aktuální poselství. Výstavou chceme apelovat na to, že o svobodu musíme pečovat a bránit ji,“ vysvětlil motivaci k vzniku nejnovějšího počinu vedoucí východočeských dokumentaristů Paměti národa Miroslav Tyč.
Venkovní panely připomínají například příběh Jany Blažejové z Litomyšle, jejíž rodina doma na statku v Horní Sloupnici schovávala jednoho z posledních členů místní odbojové skupiny. Gestapo se pak rodině tvrdě pomstilo. „Dne 3. června 1942 v sedm hodin večer, byla to středa, zastřelili moji matku, strýce a dědu,“ vzpomínala bolestně pro Paměť národa pamětnice. Tehdy sotva pětiletá Jana z šoku, který během války zažila, na dlouhé měsíce oněměla.
Autoři výstavy nezapomínají ani na statečné bojovníky, mezi nimi se objeví třeba válečná veteránka Jarmila Halbrštátová, která prošla boji o Kyjev, pravobřežní Ukrajinu i krvavou Karpatsko-dukelskou operací. „Dukla byla celá zaminovaná. Když jsme přijeli k našim hranicím a byli jsme doma, líbali jsme zem a tekly nám slzy,” vyprávěla Jarmila Halbrštátová dokumentaristům Paměti národa.
Veřejnost se seznámí také s osudem Hany Sternlicht, jež přežila Osvětim, či Martina Roubíčka, který byl v roce 1944 deportován do Terezína. „Nejhorší bylo odjet a odloučit se od maminky. Doprovodila mě do Prahy na vlak a viděla mě v tom vagonu. Bylo nás tam asi dvacet dětí. Pořád nám mávala, nemohla se přiblížit blíž,“ vzpomínal na moment loučení Martin Roubíček.
Výstava je součástí oslav osmdesátého výročí konce války, které Paměť národa chystá. Dvě regionální výstavy postupně navštíví spolupracující města v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. „Snažíme se oslovit širokou veřejnost i mladou generaci. Oněch 80 let, která uplynula od konce největšího globálního konfliktu, je dnes připomínkou znovu se blížící hrozby,“ uvedl ředitel Paměti národa Východní Čechy Libor Denk.
"Jsme rádi, že jsme se mohli stát partnery této výstavy a že díky příspěvku města mohly být zaznamenány také vzpomínky pamětnice z našeho regionu. Výročí konce druhé světové války si v Litomyšli připomeneme nejenom touto výstavou, ale například také řadou přednášek na litomyšlských školách nebo v Městské knihovně. Srdečně zveme občany také na pietní akt k uctění památky obětí 2. sv. války, který se uskuteční na Litomyšlském městském hřbitově 8. května od 10. 00 hodin,“ uvedl starosta Daniel Brýdl.
Nad výstavou převzal záštitu ministr vnitra Vít Rakušan a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.