Potřetí se vrací také výstava projektu MenART, která představuje díla zavedených autorů (Martin Velíšek, Lela Geislerová a Petr Váša) a jejich stipendistů z řad žáků základních uměleckých škol. Další program nabídne výstavy Stanislava Kolíbala či Toyen. Smetanovu výtvarnou Litomyšl společně organizují nadační fond Bohemian Heritage Fund a Městská galerie Litomyšl.
Plán B, který se zrodil jako reakce na omezení způsobené pandemií v jejím prvním roce, se vrací do Litomyšle již potřetí. Oba první ročníky totiž zaznamenaly výrazné ohlasy a probudily diskuze o umění ve veřejném v prostoru. Letošní výstava nabídne site-specific díla umělců, jakými jsou Jiří Černický, Adéla Matasová, Petra Nováková-Ondreičková, Jan Pfeiffer, Míla Preslová, Dagmar Šubrtová, Mark Ther, TIMO, Martin Zet, a poprvé se představí také zahraniční umělci, kterými bude rakouská dvojice Markus Hiesleitner a Franz Tišek. „Letos autorky a autoři uměleckých děl vytvořili nové práce pro konkrétní místa v Litomyšli, jiné artefakty byly doplněny či nově replikovány a poprvé umění vstupuje také do Nového kostela a jeho úžasné architektury, kde se ocitá ve smysluplné konfrontaci s komorní výzdobou Karla Malicha,“ popisuje výstavu její kurátorka a umělecká ředitelka nadačního fondu Bohemian Heritage Fund Lenka Lindaurová.
„Každá výstava, každé umělecké dílo, má diváky nejen bavit, ale především je přivádět k zamyšlení. Tématem letošní Smetanovy Litomyšle je láska, kterou jsme proto promítli i do výběru děl naší výstavy, a která je o to důležitější hodnotou v dnešním těžce zkoušeném světě,“ říká k Plánu B Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Výstava Plán B se koná po celé Litomyšli od 12. června do 31. srpna.
Druhým výrazným počinem a rovněž třetím návratem je výstava Na cestě vzdělávacího projektu Akademie MenART, který spojuje známé umělce s talentovanými žáky základních uměleckých škol a jejich pedagogy. Výstava představí též práce mentorů, jimiž byli ilustrátorka Lela Geislerová, malíř Martin Velíšek a multižánrový umělec a hudebník Petr Váša. Ti vždy během roku pracovali se skupinou stipendistů, s nimiž společně tvořili. „Naším cílem je hledat cestu dobré praxe, propojovat proces výuky natěsno s těmi, kteří přijali roli mentorů a zároveň jsou špičkovými respektovanými úspěšnými umělci. Jsme de facto ročním inkubátorem, který stipendistům umožňuje poodstoupit od běžné praxe ve škole, poznat motivované talentované kolegy z celé republiky a zažít je ve společné práci, která je nesoutěžní,“ popisuje záměry Akademie MenART jeho ředitelka Dana Syrová. Práce jak zavedených umělců, tak jejich talentovaných svěřenců budou k vidění v Augustově tiskárně od 11. června do 10. července.
Kromě toho nabídne Smetanova výtvarná Litomyšl dalších 15 výstavních programů, a to jak v Litomyšli, tak v okolí. Mimo jiné výstavu děl Stanislava Kolíbala v Galerii Miroslava Kubíka, práce Toyen v Galerii Zdeněk Sklenář, výstavu Ludviky Smrčkové v Městské galerii Litomyšl nebo Možnosti Poustevny Jiřího Příhody v galerii PRIHODAars. Kompletní program najdete na www.vytvarnalitomysl.cz.
Záštitu nad projektem Smetanova výtvarná Litomyšl 2022 převzal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu pan Roman Línek. Projekt Smetanova výtvarná Litomyšl finančně podpořili nadační fond Bohemian Heritage Fund, Městská galerie Litomyšl a Ministerstvo kultury ČR a Pardubický kraj.