Město Litomyšl je známé především jako město hudby a architektury. Důležitou roli zde však tradičně zaujímá rovněž literatura. Své celoživotní dílo zde uzavřela spisovatelka Božena Němcová, svoji kuchařku zde sepsala Magdalena Dobromila Rettigová a děj knihy Filosofská historie do Litomyšle zasadil také spisovatel Alois Jirásek. Literární rezidence strážníka Kmoníčka na tuto bohatou literární tradici navazuje – mj. také tím, že si její pořadatelé pro název rezidence vypůjčili jednu z Jiráskových postav. Postarší městský strážník Kmoníček byl skutečnou historickou postavou a objevuje se ve Filosofské historii. Většinou někde posedává a podřimuje a jeho čas plyne v poklidném tempu.
Rezidenční pobyt v Litomyšli zve do města autorky a autory detektivní literatury, aby zde měsíc pracovali na svých nových dílech. Detektivní žánr není nikterak omezen – rezidence je otevřena autorům „regionálních“ či drsnějších severskou literaturou inspirovaných detektivek stejně jako autorům klasických whodonitek, thrillerů či povídek s detektivní zápletkou. Rezidence je určena rovněž autorkám a autorům, kteří ve svých projektech rozplétají přítomné i minulé příběhy, záhady a tajemství.
Žánr detektivní literatury byl zvolen proto, aby se zdejší rezidence odlišila od podobných projektů v jiných českých městech, ale také s ohledem na popularitu místního projektu Litomyšlská Kriminacht, který je malým festivalem současné české detektivní literatury.
Podmínky rezidence
Literární rezidence zahrnuje měsíční pobyt v apartmánu na Zámeckém návrší a měsíční stipendium ve výši 1000 EUR. Kromě toho bude autorkám či autorům umožněn vstup zdarma do místních kulturních institucí. Podmínkou získání rezidenčního pobytu je realizace krátké povídky pro Litomyšl a autorské čtení v městské knihovně.
PŘIHLÁŠKY NA REZIDENCI 2024 DO 8. 10. 2023
Město Litomyšl vypisuje na rok 2024 měsíční rezidenční pobyt pro autorky a autory detektivní literatury. Detektivní žánr není nikterak omezen – rezidence je otevřena autorům „regionálních“ či drsnějších severskou literaturou inspirovaných detektivek stejně jako autorům klasických whodonitek, thrillerů či povídek s detektivní zápletkou. Rezidence je určena rovněž autorkám a autorům, kteří ve svých projektech rozplétají přítomné i minulé příběhy, záhady a tajemství.
Rezidence zahrnuje měsíční pobyt v apartmánu na Zámeckém návrší a měsíční stipendium ve výši 1000 EUR. Kromě toho bude autorkám či autorům umožněn vstup zdarma do místních kulturních institucí.
Časový harmonogram rezidence:
4. 9. 2023 Vypsání nové rezidence
8. 10. 2023 Uzávěrka přihlášek
13. 10. 2023 Formální kontrola podkladů k přihlášce
30. 10. 2023 Výběrová komise
19. 11. 2023 Oznámení výsledků
Komu je rezidence určena:
O pobyt mohou žádat občané EU, kteří dosáhli 18 let a kteří píší česky.
Podmínky rezidence:
Podmínkou pro získání stipendia je uspořádání čtení pro veřejnost v Městské knihovně Litomyšl a realizace drobného literárního výstupu pro Litomyšl.
Zásady pro poskytnutí rezidence:
Město Litomyšl poskytne rezidenci v období od 1. 2. do 29. 2. 2024
Přihlášku, jejíž součástí je motivační dopis popisující literární záměr během tvůrčího pobytu, životopis a ukázku z dosavadní tvorby (max. 20 NS), je nutné zaslat do 8. 10. 2023 na adresu knihovna@litomysl.cz
V rámci Rezidence strážníka Kmoníčka v Litomyšli lze žadatelům udělit pobyt pouze jedenkrát.
Kontakt pro další informace:
Ing. Iva Pekníková
Městská knihovna Litomyšl
Smetanovo nám. 50, 570 01 Litomyšl
peknikova@knihovna.litomysl.cz
Mgr. Martina Zuzaňáková
Městská galerie Litomyšl
Smetanovo nám. 110
zuzanakova@galerie.litomysl.cz
Složení výběrové komise pro druhý ročník rezidence:
Markéta Pilátová (spisovatelka)
Iva Pekníková (Městská knihovna Litomyšl, ředitelka)
Daniel Brýdl (město Litomyšl, starosta)
Michaela Severová (město Litomyšl, vedoucí Odboru kultury)
Martina Zuzaňáková (Městská galerie Litomyšl, ředitelka)
O rezidenci podrobněji zde: https://knihovna.litomysl.cz/literarni-rezidence-straznika-kmonicka-v-litomysli/