na TOMTO ODKAZU naleznete veškeré informace o úplatě za školní družinu ve školním roce 2024/2025.

Vážení rodiče, milí žáci,

přejeme vám krásné prodloužené prázdniny. Těšíme se na setkání s vámi při letních prázdninových družinách a následně v září v opravené škole. Prosím, sledujte naše webové stránky, kde budeme zveřejňovat aktuální informace.

Vaše ZŠ Zámecká

31. 8. 2024 - Informace o provozu školy v závěru školního roku 23/24 a začátku školního roku 24/25

modernizace školy je nezbytná, přesto víme, že mnohým z Vás významným způsobem ovlivní Vaše životy. Na TOMTO ODKAZU naleznete všechny potřebné informace k závěru školního roku, stejně jako informace k začátku školního roku nového. Pro případ, že bude potřeba cokoliv dalšího vysvětlit, přidáváme kontakty na vedení školy:

Mgr. Ondřej Vomočil, ředitel školy, tel. 731 577 742, mail: ondrej.vomocil@1zs.litomysl.cz

Mgr. Jana Slabá, zástupkyně ředitele pro první stupeň, tel. 603 728 442, mail: jana.slaba@1zs.litomysl.cz

Mgr. Stanislav Švejcar, zástupce ředitele pro druhý stupeň, tel. 732 806 804, mail: stanislav.svejcar@1zs.litomysl.cz

Školní úspěchy

27. 5. 2024 - Medailový úspěch v regionální soutěži v poznávání přírodnin

Ve středu 15. května se čtyři žáci naší školy zúčastnili regionální soutěže v poznávání přírodnin, která se konala v České Třebové. A nyní máme konečně výsledky. Všichni čtyři žáci soutěžili v kategorii poznávání živočichů, nerostů a minerálů. V kategorii 6. a 7. ročníků porazila 75 svých soupeřů a 2. místo tak obsadila Michaela Mlejnková ze VI. B o pouhý 1 bod za vítězem. Gratulujeme!!! V kategorii 8. a 9. ročníků soutěžilo celkem 61 žáků. Stanislav Suchánek z IX. C vybojoval krásné 7. místo, Jiří Popelka z IX. A 16. místo a Karolína Vodehnalová z VIII. A 17. místo. Děkujeme za velmi podařené výkony!

24. 5. 2024 - Druhé místo v soutěži Moje Veličenstvo kniha

Březen je měsíc knihy a my jsme se na oslavu knih zapojili do soutěže Moje Veličenstvo kniha a začali vyrábět vlastní knihu z recyklovaných materiálů s názvem Třída vyvolených. V dubnu jsme knihu dokončili, odeslali a netrpělivě čekali na vyhodnocení.
V pátek 24. května jsme s vybranými zástupci třídy (z kapacitních důvodů Ekocentra nemohli jet všichni) jeli do Brna na slavnostní vyhlášení soutěže. I přes nepřízeň počasí jsme si výlet užívali a sladkou tečkou na závěr byl nejen cupcake, ale i druhé místo v kategorii 3.-5- tříd (kolektivy). Konkurence v naší kategorii byla vysoká a jediní, kdo nás porazili, byli tvůrci Herbářovy tajemné rostliny (absolutní vítěz soutěže). Všem zúčastněním ze třídy patří pochvala za nasazení a výhra s odměnou je jednoznačně zasloužená.

23. 5. 2024 - 6230 bodů a stříbrná medaile pro starší žáky v krajském kole Poháru rozhlasu

Ve čtvrtek 23. května se uskutečnilo krajské kolo v atletickém Poháru rozhlasu. Naše škola měla zastoupení v obou nejstarších kategoriích. Starší žáci postupovali z prvního místa z okresního kola a starší žákyně ze třetího místa. Chlapci věděli, že sportovní škola z Pardubic je nad jejich síly, ale přesto poctivě trénovali a vydali se bojovat o každý bod. Chtěli překonat hranici 6 tisíc bodů a probojovat se do vysněného republikového finále. Dívky postoupily díky výbornému bodovému součtu z třetího místa v okresním kole, to svědčí o našem velmi silném okresu.

Starší žáci začali opravdu výborně, hned ve štafetě na 4 x 60 m si vylepšili osobní rekord na 29,33 s. Navázali na to v běhu na 60 m, kdy si všichni tři závodníci doběhli pro osobní rekord, i když s nepovolenou rychlostí větru nad 2 m/s. Nejrychlejší Kryštof Sedláček v čase 7,61 s a druhý Stanislav Švejcar ve výrazném osobáku 7,84 s. Vrh koulí se nám úplně nepovedl, nejlepší byl Denis Gult, který šel pouze jeden pokus, jelikož mu vrh koulí kolidoval s jeho bravurní disciplínou. Druhý byl Jan Pavliš, který smolně přešlápl vrh za 11 m. V dálce se ukázal Filip Radimecký, který krásně trefoval odraz a dolétl na 511 cm. Druhý skončil Kryštof Sedláček za 505 cm. Výška nám přinesla hodně bodů, Denis Gult si vylepšil osobák na 186 cm, tento výkon ho řadí na druhé místo v průběžných republikových tabulkách!!! A Max Jůza skočil 158 cm. Nakonec běh na 1500 m, naprostá paráda, závod byl opravdu kvalitní, hned 8 závodníků se dostalo pod hranici 5 minut. Od začátku krásně rozběhnutý závod na čele s Jakubem Novotným, který tuto pozici držel téměř polovinu závodu, kdy se před něj dostal nejdříve závodník ze Slatiňan a vzápětí náš Max Jůza, který se nebál, zabral a doběhl si pro úžasný osobák 4:31,84 s. Vylepšil si osobák o více jak 8 sekund. Jakub doběhl na 6. místě také v osobáku 4:48,22 s.

Nezbylo nic jiného než čekat na sečtení bodů a vyhlášení výsledků. Bylo z toho výborné 2. místo a bodový součet neuvěřitelných 6230 bodů, zlepšení o 232 bodů od okresního kola.

Starší žákyně závodily s chutí a praly se o každý bod jako chlapci. Začaly výborně štafetou na 4 x 60m, kde měly pěkné předávky a doběhly na 5. místě v čase 33,59 s. Na 60 m byla nejrychlejší z našich Zuzana Šlégrová a hned za ní finišovala Pavla Chadimová.  V dálce se holkám dařilo, oproti okresnímu kolu se hodně zlepšily, nejlepší výkon předvedla Nela Mackerlová 445 cm a hned za ní Julie Novotná 443 cm. Kouli vyhrála Barbora Nešporová za 9,37 m. Také Pavla Chadimová se oproti minulému kolu zlepšila, ale má určitě na víc. Ve skoku vysokém Julie Novotná skončila druhá za 138 cm. Nakonec běh na 800 m, kde byla z našich nejrychlejší Štěpánka Jiskrová, která doběhla v osobním rekordu 2:43,83 s na 3. místě. Dívky se oproti okresnímu kolu zlepšily o více než 300 bodů, což jim vyneslo krásné 4. místo a 5463 bodů.

Děkujeme všem žákům a žákyním za příkladnou reprezentaci školy a těšíme se na další atletické závody.

14. 5. 2024 - Celostátní kolo soutěže MaSo

V úterý 14. května vyrazila dvě družstva našich žáků do Prahy na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Matematická soutěž, která se zde konala, není jen o počítání příkladů, ale hlavně o promyšlení vhodného postupu ve strategické hře. Nezískali sice medaili, ale vyzkoušeli si práci v týmu a zažili skvělou atmosféru soutěže. Na otázku: "Jaké to bylo?", vám odpoví: "Bylo to MaSo!"

7. 5. 2024 - Dny florbalu - starší žáci (8. a 9. ročník)

Napínavou a vzrušující hru prožívali žáci 8. a 9. třídy ze Základní školy Zámecká v Litomyšli při soutěži: "Dny florbalu v České Třebové" dne 7. května. Kluci florbal hrát umí! Nejlepší a nejproduktivnější výkon podali: Adam Severa, David Mareš, Marek Halamka, Ondřej Vogel, Lukáš Stříteský, Vojtěch Šmíd a Antonín Pokorný. Hoši bojovali statečně a velmi dobře. Na první místa to nebylo, nakonec se umístili na pěkném 11. místě z 24 týmů škol kraje. Konkurence byla zkrátka velmi vysoká a úroveň družstev vyrovnaná. Děkujeme za příkladnou reprezentaci školy, přejeme hodně úspěchů a další vítězství v soutěžích.