Litomysl Starostova odpovědna záložky a sdílení

Starostova odpovědna

Odpověď starosty

Dne 02. 05. 2019 19:49:33 se dotazoval Radek Tesař:

Návštěva A. Babiše 18.5.2019 v Litomyšli

Dobrý den,

dnes jsem obdržel informaci, že Litomyšl navštíví v sobotu 18. května Andrej Babiš.
V tomto termínu probíhají i Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové, kde je spolupořadatelem i Město Litomyšl.
Pevně věřím tomu, že představitelé města ani ostatní pořadatelské subjekty neumožní p. Babišovi vystoupit na pódiu v rámci těchto slavností.
Bez ohledu na to, kdo preferuje jakoukoliv politickou stranu si myslím, že by trestně stíhaný člověk s velice nejasnou minulostí, byť je to premiér země, neměl dostat k dispozici veřejný prostor, který chce očividně využít / zneužít ? pro předvolební mítink, nebo kampaň ( slovo, které často používá ) své strany. Lze totiž podle volebních preferencí v Litomyšli očekávat, že účast na standardním předvolebním mítinku by nebyla taková, jako na zmíněných slavnostech.
K mému dotazu je možné podotknout, že jeho stranu volilo 30 % občanů. To je samozřejmě pravda, ale 70 % občanů ne. Z tohoto důvodu by neměl být nikdo upřednostněn a slavnosti, které se pořádají pro obyvatele a návštěvníky města by měly zůstat apolitické.

Předem Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Radek Tesař
T.G.Masaryka 591
570 01 Litomyšl

Odpověď ze dne 07. 05. 2019 18:05:38:

Dobrý den, pane Tesaři,


děkuji za váš e-mail. Zde přikládám výňatek z e-mailu, který jsem poslal panu Kytýrovi, jež měl návštěvu pana premiéra v Litomyšli organizačně zajistit: "....Litomyšl je historicky velmi konzervativní a pravicové město a budu upřímný - i velmi "protizemanovské", dokonce ve volbách zde ani nekandidovalo ANO, neboť zde nedokázalo postavit kandidátku....a je tedy i - omlouvám se - "protibabišovské"
Proto se trochu bojím, že se návštěva pana premiéra - a obzvlášť v této dost rozjitřené době - setká s velkou nevolí veřejnosti, máme ohlášené i demonstrace. Já osobně to vnímám tak, že z titulu své funkce se s premiérem ČR sejít mám, byť i mé politické názory jsou jiné, ale organizátoři vyjádřili velkou obavu o odliv místních sponzorů a poškození celé akce.
Asi by tedy - a to zejména vůči Gastroslavnostem samotným - nebylo vhodné, aby pan premiér vystoupil na pódiu, neboť máme velikou obavu, že se to obrátí proti slavnostem samotným....."


Na základě tohoto dnes dorazila odpověď ".....velice Vám děkuji za Vaši vstřícnost a nadhled. Chápeme aktuální nálady ve společnosti a rozhodně nechceme způsobit narušení Vaší akce či přidělat Vám problémy. Pan premiér do Litomyšle nepřijede a snad budou jiné příležitosti k jeho seznámení s Vaším krásným městem"


Myslím, že pan premiér udělal správné rozhodnutí, a na Gastroslavnosti tedy nedorazí vůbec. Naprosto s Vámi souhlasím v tom, že naše oblíbené Gastroslavnosti by neměly být zneužity pro předvolební agitaci - nejenom hnutím ANO, ale i dalšími stranami kandidujícími do EP. Zároveň jsem považoval za svou povinnost upozornit, že většina Litomyšlanů nepatří mezi voliče ANO a dají se očekávat různé formy občanských protestů.


Pokud jsme městem kultury a vzdělanosti, a já pevně věřím, že ano, pak myslím, že coby starosta města bych býval měl pana premiéra přijmout, ukázat mu Litomyšl a informovat ho o věcech, kde by nám stát mohl a měl pomoci (oprava zámku, nový domov pro seniory, dotace do parkovacích domů apod.). To je mou povinností, kterou zároveň považuji za elementární slušnost. Svatým právem ostatních Litomyšlanů by bylo využít všech možností garantovaných Ústavou a vyjádřit svůj pozitivní či negativní pohled na návštěvu premiéra Andreje Babiše.


Nicméně jsem moc rád, že nakonec nebudeme muset řešit celou tuto záležitost, ale můžeme se v klidu sejít na Gastroslavnostech bez politických šarvátek a užít si tyto krásné a již tradiční svátky jídla a pití.


Takže na zdraví a na viděnou na Gastroslavnostech


D.Brýdl, starosta starobylé Litomyšle

© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty