Litomysl Starostova odpovědna záložky a sdílení

Starostova odpovědna

Odpověď starosty

Dne 07. 03. 2019 12:59:30 se dotazoval Tomáš Havránek:

Sjezd z dálnice

Vážený pane starosto,

Dovoluji si položit Vám dvě otázky ohledně dálnice D35:

1) Podpoří Litomyšl oficiálně a bude jasně prosazovat sjezd z dálnice u Němčic ve tvaru T, který by umožnil vést dopravu ze Třebové a Ústí mimo centrum Litomyšle?

2) Nechalo si město někdy v minulosti vypracovat odbornou studii, jak by se lišila intenzita provozu v Litomyšli s vybudovaným sjezdem a bez něj?

Děkuji,

Tomáš Havránek

Odpověď ze dne 07. 03. 2019 17:24:06:

Dobrý den, pane Havránku,


děkuji za Vaše dotazy. Situace kolem D35 je bohužel opravdu smutná - za pár let by měla dálnice být dostavěna před Vysoké Mýto, ale protože kolem Litomyšle dojde pravděpodobně k množství sporů, bude nám navýšený tranzit jezdit dál několik desítek metrů od historického centra.


K Vašim konkrétním dotazům:


1) já osobně sjezd ve tvaru T od severu pro osobní automobily ze směru od České Třebové a Ústí nad Orlicí podpořím, zítra jedu na osobní jednání k hejtmanovi Pardubického kraje na toto téma. Myslím, že i většina kolegů z Rady města tento názor sdílí, ale oficiálně jsme o tomto nehlasovali. Také sdílím obavu o nárůst dopravy přes Litomyšl (kolem zámku) z Třebové a Ústí, takže přímý nájezd na dálnici se mi zdá logický.


Je zde ale několik "podmínek" našeho souhlasu:


   i) nájezd nesmí vyvolat nové řízení EIA, které by významně oddálilo možnost výstavby D35 kolem Litomyšle


   ii) nájezd nesmí omezit část města Kornice


   iii) nájezd nesmí znamenat otevření možnosti "křižovatky" - tedy sjezdu směrem na Litomyšl, neboť v této lokalitě počítá územní plán s největší rozvojovou plochou pro další výstavbu domů a bytových domů


   iv) na základě obavy starosty Němčic o zvýšení dopravy přes tuto obec bude potřeba řešit i intenzitu dopravy přes Němčice a to zejména kamionovou


2) pokud jsem zjišťoval od kolegů, město si žádnou odbornou studii v této oblasti nenechalo v minulosti zpracovat. Litomyšli šlo vždy zejména o odmítnutí křižovatky se sjezdem na Litomyšl v lokalitě u Kornic, varianta "T" nebyla příliš diskutována.


Děkuji, hezký den


Daniel Brýdl, t.č. starosta


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty