Litomysl Starostova odpovědna záložky a sdílení

Starostova odpovědna

Odpověď starosty

Dne 22. 02. 2019 13:26:17 se dotazoval Pavla Šauerová:

Hypermarkety

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně obchodních řetězců dostupných v Litomyšli. Zamýšlíte vybudování nového hypermarketu jako např. Lidl, Kaufland či jiný obchodní řetězec. Litomyšl má k dispozici markety, které v okolních městech buď již dávno nefungují či jsou nejméně navštěvované. Obchodní řetězce Billa, Penny a Albert mi přijdou v 21. století již dost zastaralé. Za prvé jsou neuvěřitelně předražené a nenabízejí takový sortiment, který by zákazník od obchodního řetězce očekával. Pak se tedy stává, že obyvatelé města Litomyšl musejí za nákupem cestovat do České Třebové, Svitav nebo Vysokého Mýta. I se spotřebou pohonných hmot je to tak stále ekonomičtější než nakupovat potraviny v Litomyšli. Litomyšl je sice v registru UNECSO a chápu, že se novým marketům může město bránit ale přece nemusíme žít jako na vesnici. Táži se tedy...bude nějaký nový obchodní řetězec i v Litomyšli? Nebo budeme muset stále za nákupem potravin vyjíždět do jiných měst abychom ušetřili a mohli si vybrat co opravdu chceme.

Odpověď ze dne 25. 02. 2019 14:48:36:

Dobrý den, paní Šauerová,


děkuji za Váš dotaz. Znovu zopakuji, že já osobně bych například Lidl v Litomyšli přivítal, ale není na tom jednoznačná shoda ani v rámci Rady města, ani mezi zastupiteli. Nicméně jde o soukromého investora, který nejdříve musí sám v Litomyšli chtít svoji provozovnu postavit. A to postavit na místě, které je v souladu s územním plánem, dopravním napojením apod. Zástupci Kauflandu nás na rozdíl od Lidlu kontaktovali, ale po prohlídce možných míst ke stavbě své provozovny je spíše pravděpodobné, že odpovídající prostor ve městě nenalezli. Město vhodné pozemky nevlastní, takže řetězce musí jednat se soukromými vlastníky.


Na čem naopak panuje shoda velmi výrazná je, že nechceme na kraji města nechat vystavět celé nákupní centrum - vážíme si toho, že litomyšlské náměstí je plné života, plné prodejen, kaváren a restaurací. Obáváme se, že s nákupním centrem za městem by toto zmizelo tak, jako tomu je u některých sousedních měst.


Pokud se tedy obchodní řetězce nepřihlásí do Litomyšle se žádostí o stavbu a nenajdou si vhodný pozemek, tak bohužel budete jezdit za nákupem potravin do jiných měst, pokud Vám ty místní nedostačují. Já osobně chodím rád nakupovat pěšky ke "Kasalom" a mám pocit, že mám dostatečný výběr.


Děkuji, hezký den


Daniel Brýdl


t.č. starosta


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty