Litomysl Zařízení ve městě záložky a sdílení

Galerie Zdeněk Sklenář

vedoucí: Zdeněk Sklenář, galerista
adresa: Mariánská 1019, Litomyšl 570 01
mobil: +420 603 377 675
email: galerie@zdeneksklenar.cz
web: www.zdeneksklenar.cz

Galerie Zdeněk Sklenář náleží ke generaci zakladatelů novodobého trhu s uměním po roce 1989 v tehdejším Československu. Svou pověst vybudovala na razantní dramaturgii, v níž se snoubí vrcholní umělci klasického a současného umění. K dnešnímu dni uspořádala více než 200 samostatných a mnoho skupinových výstav na území České republiky, Evropy, USA a Číny, především ve spolupráci s renomovanými galerijními institucemi.

Přirozenou součástí výstavní činnosti je činnost nakladatelská a vydavatelská. Galerie vydala více než 100 publikací, které citlivě propojují literaturu a filozofii s výtvarným uměním v mezinárodním kontextu. Je producentem filmů o umění, vydává grafická alba a listy předních českých a zahraničních výtvarníků.

Galerie iniciovala v Litomyšli v Mariánské ulici vznik dvou veřejných prostranství pro umění a relaxaci, která upravil architekt Josef Pleskot. První z nich - 1ar t - se studánkou Václava Ciglera vzniklo v roce 2012 a je druhým nejmenším soukromým veřejně přístupným parkem světa, druhé - 2ar t - zenová zahrada o ploše 164 m 2, bylo otevřeno v roce 2017. Oba prostory se vzápětí staly vyhledávanými místy.

Ve vztahu k Číně je pozice galerie průkopnická. Stala se historicky první českou soukromou galerií, která v roce 2005 uspořádala v Pekingu výstavu ve spolupráci s Národní galerií Číny (NAMOC). Výstava Františka Kupky Člověk a Země byla přelomová i v tom, že výraznou měrou přispěla k proměně vztahů mezi Čínou a Českou republikou v oblasti kultury a umění. Popularizace čínského umění v České republice a českého umění v Číně patří k důležitým pilířům aktivit Galerie Zdeněk Sklenář, jež svou činností inspirovala i mnohé další osobnosti z obou zemí.

Vztah zakladatele galerie Zdeňka Sklenáře k Číně vychází z rodinného zázemí. Je synovcem a jmenovcem slavného českého malíře Zdeňka Sklenáře (1910-1986), který Čínu od dětství miloval a tříměsíční pobyt v této zemi v roce 1955 měl na jeho tvorbu a život zásadní vliv.


uložení dat: 2. 4. 2019

akce pořádané v tomto zařízení

13. 6. 2019 - 29. 9. 2019, Pá-Ne 11:00-18:00
koná se v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl

Slavnost hrdinů / Edice 27 linií

Výstava.
pořádá Galerie Zdeněk Sklenář© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty