Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Kam dnes?


pátek 20. září 2019

Státní zámek Litomyšl, 16:00, sraz před plastikou lva v dolní části zámeckého parku

Procházky (s) městem: Litomyšl pietní III

Aktuality z města

Děti už do městské galerie neplatí vstupné

Výtvarné tvoření a umění je pro děti stejně důležité jako sportování, hudba či pobyt v přírodě. Městská galerie Litomyšl se proto rozhodla od 1. května zpřístupnit výstavy v domě U Rytířů i expozici v Městské obrazárně dětem a mladistvým do 18 let zcela zdarma.

9. 5. 2017


Stav požární ochrany v Litomyšli v roce 2016

Ze zprávy předložené zastupitelstvu vyplývá, že profesionální hasiči z požární stanice Litomyšl v roce 2016 vyjížděli k celkem 244 nahlášeným případům. Ve srovnání s lety 2015 a 2014 byl uplynulý rok klidnější a počet zásahů se snížil o zhruba 30 případů ročně.

9. 5. 2017


Dotace na pořízení domácích kompostérů

I v roce 2017 mají obyvatelé možnost žádat o dotaci z programu na podporu nákupu domácích kompostérů, jehož účelem je předcházení vzniku odpadu z domácností, a tím pádem i nadále snižovat množství komunálního odpadu. Příjem žádostí začne 19. května 2017 a uzávěrka bude 30. srpna letošního roku.

9. 5. 2017


Útočiště pro divoká zvířata u Kornic dostalo zelenou

Dříve se tam lidé zbavovali odpadu, nyní se lokalita rekultivované skládky u Kornic stala útočištěm pro divoká zvířata. Vyhovuje jim tam přirozená vegetace i fakt, že se nejedná o obhospodařované území, takže zvířatům při žních nehrozí zranění či smrt od zemědělské techniky.

9. 5. 2017


Zklidní se emoce kolem sochy Zdeňka Nejedlého?

Osoba litomyšlského rodáka Zdeňka Nejedlého v minulých týdnech opět rozdělila společnost. Poté, co se na jeho soše objevila oprátka s historickým citátem, se mezi obyvateli vášnivě diskutovalo, co se sochou u I. základní školy udělat. Návrhů se na radnici sešla celá řada.

9. 5. 2017


Opět se hledají Místa přátelská rodině

V roce 2017 se již počtvrté mohou ucházet organizace nabízející služby pro rodiny s dětmi o certifikát „Místo přátelské rodině“. Jeho získáním dávají najevo zájem o to, aby se u nich rodiny s dětmi cítily dobře a rády se k nim vracely. Své přihlášky posílejte do 30. května 2017.

5. 5. 2017


Zápis do mateřských škol bude 16. května

Připomínáme veřejnosti, že se blíží termín zápisu dětí do mateřských škol. Ten se bude konat 16. května 2017 v prostorách internátu Litomyšlské nemocnice od 13 do 17 hodin. Zápis k povinnému předškolnímu vzdělávání se týká dětí narozených od 1. 9. 2011 do 31. 8. 2012.

4. 5. 2017


Architekti se zabývají lokalitou u morového sloupu

Vedení města zadalo architektonické kanceláři P. A. W. vypracovat návrh na úpravu lokality kolem morového sloupu na Smetanově náměstí. Oblast by se v budoucnosti mohla změnit na odpočinkovou zónu. Celá akce je však zatím ve fázi vytváření studie.

4. 5. 2017


Pěvecký sbor kos převzal ocenění Pardubického kraje

Na slavnostním večeru ve Východočeském divadle převzali nejvyšší krajská ocenění laureáti za rok 2016. Ve čtvrtém ročníku odhlasovali krajští zastupitelé čtyři Ceny Michala Rabase za záchranu a pět Cen za zásluhy o Pardubický kraj. Jednu z nich získal i pěvecký sbor KOS z Pedagogické školy Litomyšl.

4. 5. 2017


Při konání vybraných akcí se nemusí držet noční klid

Na dubnovém jednání zastupitelé schválili obecně závaznou vyhlášku, v níž jsou uvedené kulturní a společenské akce, při jejichž konání musí obyvatelé počítat s kratší dobou nočního klidu, než jaká je uvedena v zákoně. K přijetí vyhlášky zastupitele vedla legislativní změna.

4. 5. 2017


Zastupitelé odmítli výjimku ze zákazu hazardních her

Pouze několik minut stačilo zastupitelům k přijetí rozhodnutí týkajícího se žádosti společnosti Synot o udělení výjimky z obecně závazné vyhlášky o zákazu provozování loterií a jiných podobných her na území města. Politici se bez připomínek a debat jednohlasně shodli na tom, že výjimku neudělí.

4. 5. 2017


Připomínky města k výstavbě dálnice D35

Výstavba dálnice D35 patří mezi dlouhodobě diskutovaná témata Plánovanou trasou komunikace se v uplynulých týdnech zabývaly stavební a dopravní komise. Zastupitelé nakonec na základě informací z poradních orgánů a rady města schválili celkem pět připomínek, které má město k výstavbě dálnice:

4. 5. 2017


Příspěvek do fondu pro rozvoj zdravotnictví

I letos město podpoří rozvoj zdravotnictví na Litomyšlsku čtvrt milionem korun. Poskytnutí této částky na účet nadačního fondu schválilo v dubnu zastupitelstvo. Posláním Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska je zvýšit dostupnost a kvalitu zdravotní péče pro všechny občany mikroregionu.

4. 5. 2017


Přijímáme nominace na Cenu purkmistra Laška

Rada města Litomyšle vyhlašuje v souladu s pravidly pro udělování ocenění Rady města Litomyšle termín na předkládání návrhů na udělení Ceny purkmistra Laška. Své písemné návrhy na ocenění osobnosti/osobností můžete posílat do 31. května 2017.

3. 5. 2017


Částečná uzavírka silnice na T. G. Masaryka

Od 9. května na řidiče čeká částečná uzavírka silnice II/358 na ulici T. G. Masaryka. Jedná se o úsek cca 52 metrů od železničního viaduktu po chodník k ulici J. Želivského. Uzavírka se týká jednoho jízdního pruhu pro posuvné pracovní místo (maximálně 20 metrů).

28. 4. 2017© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty