Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Mánie Josefa Portmana v domě U Rytířů

Vernisáž výstavy Mánie Josefa Portmana "Vy jste unikum milý Portmane" bude v sobotu 15. června v 17 hodin před domem U Rytířů. Velkoryse koncipovaná výstava bude mít také bohatý doprovodný program. Výstava bude k vidění až do 8. září letošního roku.

Vážení přátelé,

srdečně vás zveme na vernisáž výstavy Mánie Josefa Portmana "Vy jste unikum milý Portmane", uspořádanou ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční za přítomnosti autorek výstavy a nově vydané publikace s názvem Josef Portman. Na pomezí bibliománie - PhDr. Vilmy Hubáčkové, CSc., a PhDr. Bronislavy Kuzica Rokytové, Ph.D., v sobotu 15. června v 17 hodin před domem U Rytířů.

Unikátní, velkoryse koncipovaná výstava představí životní i profesní osudy litomyšlského rodáka Josefa Portmana, bibliofila, sběratele, mecenáše a milovníka umění, který svůj život zasvětil krásným knihám. Ke spolupráci se neostýchal oslovit takové umělce, jakými byli, např. Jan Konůpek, Josef Váchal, Josef Čapek či Milada Marešová. Navázal také kontakty se zahraničními autory, mj. s Georgesem Rouaultem, Georgem Groszem či Albertem Schamonim. Prezentovány tak budou vůbec poprvé společně Portmanovy unikátní knižní tisky, ale i umělecké díla z jeho soukromé sbírky.

Během vernisáže si budete moci natisknout grafický list navržený k této příležitosti Jakubem Grecem.

Výstava se koná pod záštitou Romana Línka, 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje, a starosty Litomyšle Daniela Brýdla.

Výstava probíhá v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl a potrvá do 8. září.

Srdečně zveme!

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Komentované prohlídky s autorkami výstavy
UNIKUM PORTMAN: Komentovaná prohlídka Vilmy Hubáčkové, historičky umění specializující se zvláště na autorské knihy a odbornice na dílo a sbírku Josefa Portmana, v rámci Večera s galerií bude věnována nejen vztahu Josefa Váchala a Josefa Portmana prostřednictvím jeho tiskařské a sběratelské činnosti.

čtvrtek 27. 6. v 17.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

MÁNIE JOSEFA PORTMANA: Mimořádná komentovaná prohlídka celé výstavy s Vilmou Hubáčkovou a Bronislavou Rokytovou, kurátorkami expozice a spoluautorkami monografie "Josef Portman (1893-1968). Na pomezí bibliománie".

sobota 10. 8. ve 14.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

"BOŽSKÁ OPILOST" JOSEFA PORTMANA: Závěrečná komentovaná prohlídka Bronislavy Rokytové, historičky umění se specializací na kulturně-politický kontext vzniku děl. Představí především zahraniční výtvarné umělce ve sbírce Josefa Portmana a jeho život v komplikovaných letech 1938-1968.

sobota 7. 9. ve 14.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Speciální program

Unikátní koncert světoběžníka a multiinstrumentalisty jménem Vojta Violinist v rámci Večera s galerií.

čtvrtek 29. 8. v 17:30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Z Portmanovy filmotéky

… s Petrou Beranovou, filmovou historičkou

Valérie a týden divů
Filmová surrealistická báseň podle předlohy Vítězslava Nezvala o dospívání třináctileté dívky. Film je inspirován gotickým románem s prvky upírského hororu, kterému výtvarnice Ester Krumbachová vtiskla sugestivní kouzlo snové féerie; je jedním z posledních snímků čs. nové vlny. (Režie J. Jireš, 1970, 73 min.)

Středa 10. 7. ve 20.00

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Straka v hrsti
Podtitul filmu - "Hra o lásce a nenávisti" - odkazuje na inspiraci českou středověkou satirou. Středověké tržiště je prostorem, kde sledujeme příběh podvodného mastičkáře, prohnané zlodějky a naivního mládence. To vše umocňuje hudba Pražského výběru. Film byl po dotočení označen cenzory za obscénní a okamžitě stažen z čs. distribuce. (Režie J. Herz, 1983, 96 min.)

středa 14. 8. ve 20.00

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Pro rodiče i s dětmi

Vazba knih a linoryt
Výtvarná dílna pro malé i velké milovníky umění, během které si bude možné vyzkoušet klasickou grafickou techniku linorytu a vytvořit si originální zápisník.

sobota 22. 6. od 9.30 do 12.00

Vstup: 30 Kč /rezervace možná na E: edukace@galerie.litomysl.cz

Tvorba autorských knih
V rámci Večera s galerií se expozice výstavy promění v tiskařskou dílnu, kde si po vzoru originálních tisků Josefa Portmana bude možné zhotovit vlastní autorskou knihu.

čtvrtek 25. 7. v 17.30

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Mramorování
Tisknout se může i z hladiny vody! Výtvarná dílna plná experimentu, náhody a barevných variací nejen na papíře, ale i na textilu a dalších netradičních materiálech.

sobota 7. 9. od 9.30 do 12.00

Vstup: 30 Kč /rezervace možná na E: edukace@galerie.litomysl.cz

Placka za vysvědčení
Výtvarné experimentování s tiskátky a tištěnými texty dá vzniknout originálním plackám na batoh, penál nebo čepici.

pátek 28. 6., celý den od 10.00 do 17.00

Zdarma

Art/Man - Josef Portman očima dětí
Sobotní dopoledne přímo v expozici výstavy s tvůrčími a herními zastaveními pro rodiče s dětmi od 4 let.

červencové soboty (6., 13., 20., 27.) vždy od 10.00 do 12.00

Vstup: zdarma k platné vstupence/není nutná rezervace

Pracovní listy
Chystáte se k nám s dětskými návštěvníky? V tom případě by vaši prohlídku mohly zpestřit listy k výstavě s názvem "DEKA-DÉNC?", které jsou plné zajímavých informací a zábavných úkolů. Pracovní listy naleznete v expozici výstavy.

Zdarma

Pro školy

Prohlídka výstavy s lektorkou pro školky, školy a skupiny s dětmi, s výkladem reagujícím zejména na otázky a podněty dětí a studentů. Doprovodné programy k aktuální výstavě obsahují výtvarnou dílnu.

Vstup: 20 Kč, pedagog zdarma/rezervace na E: edukace@galerie.litomysl.cz ; T: 461 653 488

Pro pedagogy

Exkluzivní prohlídka výstavy den před vernisáží s galerijní lektorkou. V průběhu prohlídky bude představena koncepce výstavy, nabídka programů pro školy a náměty na činnosti, které lze uskutečnit při návštěvě výstavy s dětmi nebo následně ve škole.

pátek 14. 6. v 15.00

Vstup: pro pedagogy zdarma/nutná rezervace na E: edukace@galerie.litomysl.cz

 

 

vyvěsila Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyš

datum zveřejnění: 10. 6. 2019
datum aktualizace: 9. 9. 2019
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Mánie Josefa Portmana v domě U Rytířů


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty