Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Vodní valy inspirují zapojením veřejnosti

Obnovené nábřeží řeky Loučné od RusinaFrei architekti se dostalo do prestižní publikace Landscape Architecture Europe reflektující vybrané evropské krajinářské počiny za uplynulé tři roky. Reprezentuje v ní příklady dobré praxe, kdy realizace ve veřejném prostoru úzce propojila město, architekty a místní lidi.

Vodní valy v publikaci zastupují kapitolu "to act" zaměřenou na inspirativní počiny realizované mj. s využitím principů participace. Detailně je v ní popsán průběh celé obnovy litomyšlského nábřeží, a tedy i zapojení a zkušenosti všech aktérů: místní samosprávy, odborníků i obyvatel. Autor textu Mark Hendriks se s projektem a způsobem participace přijel do Česka osobně seznámit letos v létě, kdy se setkal s architekty Rusinou a Freiem, zástupci města Litomyšl i místní veřejnosti, a také s týmem nadace, která projekt podpořila a celého procesu se účastnila. 

Publikace Landscape Architecture Europe, za níž stojí stejnojmenná nevládní organizace a mezinárodní federace krajinářských architektů IFLA Europe, vychází každé tři roky. Letošní páté vydání se věnuje tématu přírody a demokracie a obsahuje bezmála padesátku nejzajímavějších evropských projektů vybraných mezinárodní odbornou porotou, které vznikly na poli krajinářské architektury. Nejvíce reprezentantů v ní má Nizozemsko a Švýcarsko, Vodní valy jsou jediným zastoupeným projektem z ČR.

Více na stránkách Landscape Architecture Europe.

Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli se letos rovněž uchází o titul Česká cena za architekturu 2018. Prvním úspěchem v této renomované soutěži vyhlašované Českou komorou architektů bylo již zařazení do užší nominace 33 projektů. Jestli obnovené nábřeží oslovilo odbornou porotu natolik, že se dostane i mezi finalisty, bude jasné 19. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze.

Petra Hrubošová
Nadace Proměny Karla Komárka

datum zveřejnění: 12. 11. 2018
datum aktualizace: 5. 12. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Foto: Nadace Proměny Karla Komárka

Foto: Nadace Proměny Karla Komárka

Foto: Nadace Proměny Karla Komárka

Foto: Nadace Proměny Karla Komárka


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty