Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Část ulice 9. května už je opravená

Na ulici 9. května se minulý měsíc konala část oslav k 100. výročí vzniku Československé republiky. Prostor u gymnázia již slouží veřejnosti a rekonstrukce celé ulice, k níž město objednalo i nový asfaltový povrch vozovky u speciální základní školy a nedalekého bytového domu, skončí již za několik týdnů.

V době uzávěrky listopadové Lilie dělníci dokončovali asfaltování silnic a pokládali dlažbu na chodníky, současně se chystali na budování ploch pro kontejnery. Zahradníci vysadili do záhonů růže a věnovali se péči o živé ploty, na konci října také v lokalitě vysadili 79 sakur.

Celá rekonstrukce za 15 milionů korun má být hotová do poloviny prosince letošního roku. Vedení města k ní přistoupilo, protože podle odborníků zhruba padesátileté sakury na ulici 9. května dožívaly a byly ve špatném stavu. Proto se po konzultacích s občany rozhodlo o obnově aleje, s čímž se spojily i nutné stavební úpravy ulice, které by v budoucnu kvůli nově vysazeným stromům nebylo možné udělat.

Mladé třímetrové stromky by měly vykvést již příští rok na jaře, ačkoliv květů nebude tolik, budou však přibývat s tím, jak bude strom růst a sílit. Pro místní občany město vybudovalo nové chodníky, vozovku, plochy pro kontejnery a zrekonstruované schodiště před prodejnou potravin.

Starou alej Litomyšlanům připomene umělecké dílo Duše sakury od sochaře Jiřího Janočka. Skulptura vznikla z kmene skáceného stromu a má dohlížet na nově zasazené sakury a zároveň ukazovat sílu sakur z původní aleje. Socha se v lokalitě objeví v příštích týdnech.


datum zveřejnění: 7. 11. 2018
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

obrázek k aktualitě Část ulice 9. května už je opravená


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty