Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Španělská slavnost ke 450. narozeninám zámku

Poslední víkend v červenci bude ve znamení připomenutí si toho, jak Vratislav z Pernštejna z velké lásky pro svoji španělskou manželku zámek vystavěti nechal. Zažijte atmosféru španělského života - přijďte ve španělských barvách nebo alespoň s růží ve vlasech!

Příběh zámeckého návrší v Litomyšli začíná někdy kolem roku 981 první zmínkou o hradním sídle v Kosmově kronice. Přes tři století dějin premonstrátského řádu na tomto místě a založení biskupství v roce 1344 – druhém nejstarším v Čechách - se dostáváme až k příchodu Kostků z Postupic, kteří bývalou biskupskou rezidenci po husitských válkách využili k přestavbám na šlechtický hrad. Vratislav z Pernštejna získal Litomyšl od panovníka za věrné služby v roce 1567. Tento přední šlechtic Českého království zbudoval na místě kostkovského hradu v letech 1568 – 1581 honosný renesanční zámek. Říká se, že jej vystavěl jako dar lásky pro svou španělskou paní Marii Manrique de Lara. Zámek je koncipován jako renesanční sídlo čtvercového půdorysu, v němž dochází k působivému spojení dispozice italských arkádových dvorů s českými štíty a asi 8.000 psaníčky s originálními sgrafity. Výjimečnost zámeckého areálu byla v roce 1999 potvrzena zápisem na Seznam UNESCO.

Při narozeninových oslavách chceme připomenout Španělku Marii Mangrique de Lara, která do Čech v roce 1555 přivezla i sošku slavného Pražského Jezulátka. Získala ji od své matky jako dar ke sňatku s Vratislavem z Pernštejna a je možné, že byla nějakou dobu uchovávána i na litomyšlském zámku. V minulosti i dnes jsou jí připisovány vyslyšené modlitby a zázračná uzdravení.

V rámci Španělské slavnosti 28. a 29. července 2018 ožije zámecké návrší španělskou hudbou i tancem. Přijďte zažít atmosféru španělského života ve španělských barvách nebo alespoň s růží ve vlasech! Ochutnejte španělské speciality, poslechněte si flamencové kapely nebo se zadívejte na flamencové tanečnice! Zúčastněte se bubenické či ohňové show a nechte se vyfotografovat ve speciálním Andělském fotokoutku s letošním oslavencem v pozadí. Čeká na vás i odpolední architektonická prohlídka či speciální sobotní večerní procházka zámkem s hudbou. Každou půlhodinu od 18. do 21. hodin vám „starý mnich“ Martin Karlík (znáte z Radiožurnálu) v nejstarší části zámku, která pamatuje Kostkovský hrad i sídlo litomyšlských biskupů (a je běžně nepřístupná), odvypráví příběh zámku. Při této prohlídce nebude chybět ani „narozeninový doušek“ Elixíru Lázní ducha. Prodlouženou večerku bude mít i Zámecké sklepení se sochami Olbrama Zoubka a Srdcem pro Václava Havla i Městská obrazárna ve II. patru zámku – navštívit je lze až do 21.00 hodin.  

V neděli odpoledne je na programu děkovná mše svatá v zámecké kapli archanděla Michaela a poté pořad Ve víru flamenca aneb Španělské poblouznění na zámku Litomyšl. Pořadem provází Václav Žmolík, zpívá Karolína Žmolíková, na klavír hraje Ahmad Jafar Hedar a na kytaru Miroslav Žára.     

Věříme, že takto významné narozeniny místního zámku přijdete oslavit. Akci pořádá město Litomyšl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, Smetanovým domem, Zámeckým návrším, Zámeckým sklepením, Městskou galerií Litomyšl, Evropským školicím centrem, agenturou Fiesta Flamenca a řadou dalších organizací a firem. Slavnost probíhá pod záštitou starosty Radomila Kašpara a náměstka hejtmana Pardubického kraje Michala Kortyše. Oslavy 450. narozenin zámku získaly podporu také od Ministerstva kultury ČR, z programu Podpora pro památky UNESCO.

 

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 2. 7. 2018
datum aktualizace: 31. 7. 2018
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Španělská slavnost ke 450. narozeninám zámku

obrázek k aktualitě Španělská slavnost ke 450. narozeninám zámku

obrázek k aktualitě Španělská slavnost ke 450. narozeninám zámku

obrázek k aktualitě Španělská slavnost ke 450. narozeninám zámku


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty