Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Prožijte prodloužený víkend v Litomyšli

Pod názvem Hrajeme (si) v Litomyšli nabízíme program pro malé i velké, ve dne i v noci - na různých místech ve městě. První víkend v červnu nás čeká otevření nábřeží řeky Loučné, premiérové divadlo v zámeckém parku, koncert na lávce pod Kotelnou či Litomyšlská muzejní noc.

Víkend v Litomyšli začíná ve čtvrtek
Chybu neuděláte, pokud přijedete již ve čtvrtek 1. června. Stejně jako každý první čtvrtek v měsíci má většina litomyšlských galerií a muzeí otevřeno zdarma. Projekt s názvem Víkend v Litomyšli začíná ve čtvrtek slaví druhé narozeniny a je velmi oblíbený.

Hodinky v zámeckém parku
Premiérový program po náročné revitalizaci zažije zámecký park. V pátek 2. června zde po setmění bude provedena scénická kantáta Petra Jiříčka s názvem Hodinky. Před začátkem si můžete vychutnat skleničku vína v zámeckém sklepní.  

Slavnostní otevření nábřeží řeky Loučné
V sobotu 3. června se veřejnosti oficiálně otevře rekonstruovaná lokalita Vodních valů. Nová úprava spojuje ulici Vodní valy, nábřežní část s dětským hřištěm a doposud málo využívaný park u Smetanova domu v jeden celek, aniž by narušila přírodní ráz řeky a jejích břehů. Díky tomu tu návštěvníci naleznou jak odpočinkovou zónu s hudebním pavilonem, tak nábřežní promenádu s dětským hřištěm a s umělecky zpracovanými herními prvky. Oba břehy Loučné nově propojuje visutá lávka a kamenný brod a odhalit můžete i drobné skryté motivy čerpající ze vzpomínek místních pamětníků.  

Datum otevření parku nebylo zvoleno náhodně. Má se stát zároveň oslavou svátku Dne dětí a právě jim bude doprovodný program patřit především. Věříme však, že se proměněné Vodní valy budou stejnou mírou líbit i nám dospělým. Kromě řady tvořivých dílen pro děti se můžete těšit na bubeníky, hudební vystoupení pro malé i velké návštěvníky, fotografování, občerstvení a další lákadla. Přijďte se v sobotu 3. června podívat na slavnostní otevření, kterého se mimo jiné zúčastní zástupci vedení města, architekti Martin Rusina a Martin Frei, autoři dětského hřiště Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský, zástupci realizační společnosti Litomyšl Loučná EUROVIA-VYKRUT a Nadace Proměny Karla Komárka, která obnovu Vodních valů finančně podpořila.

Program v přiloženém programovém plakátu.   

Ponny Expres na lávce pod Kotelnou
Půjdete-li pár metrů po proudu řeky Loučné, dojdete již k obnovené části nábřeží podle architekta Josefa Pleskota. Na tzv. pobytové lávce, která se nachází pod Music Clubem Kotelna bude od 17.00 hodin koncertovat skupina Ponny Expres. Pro děti je připraveno malování na obličej a pro všechny účastníky bohaté občerstvení. Od 22.00 hodin následuje afterpárty s DJ Wolfem v Music Clubu Kotelna.    

Litomyšlská muzejní noc aneb muzea a galerie zahalená tajemstvím noci
Do Festivalu muzejních nocí, který probíhá po celé republice, se opět zapojila i Litomyšl. Cílem akce je prezentovat kulturní dědictví atraktivním způsobem. Muzea a galerie proto pořádají noční prohlídky a doprovodné akce, aby tak návštěvníkům nabídly mimořádné a nečekané zážitky. 
Slavnostní zahájení Litomyšlské muzejní noci proběhne před prostorem Regionálního muzea v Litomyšli v 16 hodin. Od této chvíle až do 23 hodin budou moci lidé volně vstupovat do expozic institucí, které se k projektu připojily. Mnohde na ně čeká příjemné překvapení v podobě doprovodného programu. 
Muzejní noc zaštiťuje město Litomyšl a Pardubický kraj prostřednictvím svých organizací, Zámeckého návrší a Regionálního muzea v Litomyšli. Litomyšlské muzejní noci se dále účastní: Dům dětí a mládeže Litomyšl, Kavárna Mandala, Kostel Nalezení sv. Kříže, Městská galerie Litomyšl, Muzeum domečků, panenek a hraček, Portmoneum – Museum Josefa Váchala, Rócafé, Rodný byt Bedřicha Smetany a Zámecké sklepení.

Program v přiloženém plakátu.

Výstava v Portmoneu s názvem Z Váchalova rodinného alba
3. červen – 3. září 2017
Výstava Váchalových soukromých fotografií aneb obrazová galerie jeho nejbližších, dvounohých i čtyřnohých. Matka, otec, manželka Máša, přítelkyně Anna Macková, psi Voříšek a Tarzan nebo kočka Doxa stanuli často před objektivem Josefa Váchala. Výstava nechce v první řadě představit Váchala jako fotografa. Jejím cílem je vstoupit do jakéhosi „meziprostoru“ mezi výtvarným dílem a fotografií, a to v několika rovinách. 
Josef Váchal velkou část svého života fotografoval. U snímků vidíme jak snahu o uměleckou fotografii, případně o zaznamenání motivu pro budoucí výtvarné dílo, tak pouhé dokumentování určitých osob, míst či situací. Váchal zároveň pracoval s fotografií jako s výtvarným prostředkem, ať se to týkalo úpravy snímků kresbou nebo jinou technikou, použití víceexpozice či zapojení fotografie do koláží a textů. Důležitým momentem vztahu fotografie-dílo jsou kontrasty i souznění černobílého vyjádření fotografie a barevných možností díla výtvarného. 
Výstava je pořádána ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.

Výstava Imaginárium v Litomyšli
živá výstava divadelních, loutkových a výtvarných ostrostřelců
do 3. září 2017
Velevážené publikum, dámy a pánové… Regionální muzeum v Litomyšli a umělci Matěj Forman, Tereza Komárková, Renata a Martin Lhotákovi, Pavel Macek, Irena Vodáková, Jana Paulová, Andrea a Josef Sodomkovi, Tereza Vostradovská, Veronika Podzimková, Barka Zichová, Kamila Spěváčková a další přidružení členové Divadla bratří Formanů zvou všechny malé i velké dobrodruhy, hračičky, objevitele světa i divadelní nadšence a snílky na výstavu IMAGINÁRIUM v LITOMYŠLI, živou výstavu divadelních, loutkových a výtvarných ostrostřelců! 
Výstava "IMAGINÁRIUM" oživuje výtvarné objekty, loutky, obrázky a divadelní dekorace. Dovednost tvůrců však míří jako oko ostrostřelců na hravost a představivost návštěvníků výstavy. Do této výstavy smíte vstoupit jako do výtvarné herny, oživlé divadelní dekorace nebo laboratoře geniálního vynálezce, který vás nechá objevit krásy a taje světa vašima vlastníma očima.
Po výstavách v Paříži, Trutnově, Plzni, dánském Silkeborgu a na zámku v Kostelci nad Orlicí, doputovalo IMAGINÁRIUM a jeho strůjci do muzea v Litomyšli. Instalaci provedli samotní tvůrci ve spolupráci s trpělivými zaměstnanci muzea. Světla namířil správným směrem, rozsvítil ale i zhasnul Igor Schmidt. Koordinátorem výstavy je Matěj Forman.
Kochat výstavou se můžete až do 3. září, klidně i opakovaně. Popusťte uzdu své fantazii, odložte masku dospělých a přijďte se pobavit, pohrát si a žasnout. 

vyvěsila Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 24. 5. 2017
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Prožijte prodloužený víkend v Litomyšli

obrázek k aktualitě Prožijte prodloužený víkend v Litomyšli

obrázek k aktualitě Prožijte prodloužený víkend v Litomyšli


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty