Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Lázně ducha se Litomyšli vyplácí!

Litomyšl byla během šesti lázeňských dní bohatší o bezmála osmadvacet tisíc obyvatel! Až do konce května můžete na facebooku Lázní ducha hlasovat a vybrat letošního krále či královnu Lázní ducha 2017. A nezapomeňte, že soutěž Lázeňské prameny probíhá až do konce letošního roku.

Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny je již minulostí. Dovolte mi, abych alespoň tímto způsobem poděkovala všem, kteří nám s organizací této akce jakkoli pomohli. Jistě mi dáte za pravdu, že páteční zachumelené ráno nás všechny pořádně vystrašilo. Opět však zafungovalo jakési kolektivní přání a nakonec jsme si všichni mohli užít parádní prodloužený víkend.

Město Litomyšl si nechalo provést výzkum návštěvnosti podle tzv. zbytkových dat mobilních telefonů. V rozmezí od 26. dubna do 1. května 2017 přijelo do Litomyšle celkem 27.600 unikátních návštěvníků. Pokud stejná osoba navštívila naše město ve více dnech, je započítána jen jednou. Důležité je také zmínit základní pravidla měření: návštěvník se v našem městě musel zdržet minimálně 2 hodiny a vyloučeny z těchto statistik jsou všichni, kteří v Litomyšli bydlí, pracují či studují. Víme také, že z 9.976 lidí, kteří navštívili Litomyšl v sobotu 29. dubna je 5.725 tzv. turistů – tedy těch, kteří zde přenocovali. Zajímavé je, že počet turistů v těchto dnech klesl pod čtyři tisíce až v pondělí 1. května. Z toho lze vyvodit, že záměr zdržet hosty právě v Litomyšli se na této akci podařil.  

Díky obdobnému průzkumu, který byl realizován již v roce 2014 a 2015, vidíme i to, jak roste návštěvnost Lázní ducha v čase. Sobotního zahájení 3. litomyšlské lázeňské sezóny se zúčastnilo cca 6.600 lidí, o rok později to bylo již 7.760 osob a v letošním roce bezmála 10.000 návštěvníků.       

Tolik řeč čísel. Mnohem podstatnější však je, jestli jste si lázeňský víkend užili, načerpali nové síly a za(b)láznili si dle svých představ.  

Pravděpodobně není mnoho míst, kde dokáží s takovým úspěchem a pozorností otevřít něco, co ve skutečnosti tak úplně neexistuje. Lázně bez lázeňských hostů by však nebyly lázněmi nikde na světě – proto největší dík patří vám, kteří jste na kolonádu přišli a hráli si s námi! Hluboká poklona před všemi i za překrásné kostýmy. 

Zde jsou výsledky lázeňského soutěžení:
Jste to vy, kdo přivedl organizátory zahájení lázeňské sezóny na myšlenku uspořádat soutěž o nejkrásnější klobouk, kostým a lázeňský pár. Vaše chuť krásně (b)láznit a užívat si atmosféru první republiky. Děkujeme vám za to!  Několik z vás jsme za tuto snahu v rámci Zahájení 6. litomyšlské lázeňské sezóny dokonce bohatě odměnili. Odborná komise vybrala v každé kategorii 3 výherce. Vítězné fotografie si můžete prohlédnout na facebooku.

Soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk 2017
1. Lucie Machová
2. Jana Kocourková
3. Kristýna Dostálová

Soutěž o nejkrásnější lázeňský kostým 2017
1. Josef Dvořák s rodinou
2. Petra Jiráňová s rodinou
3. Radka Kubešová a spol.

Soutěž o nejkrásnější lázeňský pár 2017
1. Josef Vaňous s partnerkou
2. Pavel a Petra Snohovi
3. Veronika Pečená s partnerem

Další lázeňská soutěž, tentokrát o krále či královnu Lázní ducha 2017, pokračuje na facebooku. Pravidla jsou jednoduchá: vyhrává muž, žena či skupinka s nejvyšším počtem palců nahoru. Až do konce května můžete lajkovat neomezený počet obrázků. Nezapomeňte však, že počítat můžeme pouze hlasy, které budou udělené na tomto facebookovém profilu. Pokud budete sdílet na svých profilech, informujte o této podmínce i své přátele. A o co hrajeme? Máme tu dva lístky na Smetanovu Litomyšl, poukázky do restaurací a kaváren, rodinnou vstupenku do Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli, stolní hru od Českomoravské pomezí nebo knihu Litomyšl na prahu třetího tisíciletí.

Soutěž Lázeňské prameny v roce 2017 „vícerychlostní“
Tradiční lázně jsou zaměřeny na léčbu a rekonvalescenci těla, Litomyšl je však místem, kde lze obnovit síly duševní. K lázním patří neodmyslitelně i léčivé prameny. Takovým pramenem však nemusí být jenom voda z termálního zdroje, duši léčí především pozitivní energie, zklidnění, pozapomenutí na starosti a dobrá nálada, někdy pomůže i dobré jídlo a pití.

Proto zařazujeme mezi zvláštní skupinou lázeňských pramenů právě prameny gurmánské. Zájemci o tento druh pramenů budou moci až do konce roku 2017 navštěvovat restaurace a za konzumaci speciálně pro lázeňské hosty připravených nápojů či pokrmů sbírat razítka do svých hracích karet. Hrací karta je součástí turistických novin. Stáhnout si ji můžete i na www.lazneducha.cz.

Pro milovníky výzev tu byla rychlosoutež – kdo zvládnul nasbírat 7 razítek během 29. dubna 2017 do 16.00 hodin, mohl být mezi odměněnými ještě letos.

Vydáte-li se rychlostí pomalejší, můžete si návštěvu gurmánských pramenů užívat až do konce roku 2017. Pro zařazení do slosování budete opět potřebovat alespoň 7 razítek z 24 uvedených litomyšlských pramenných míst. Objednáte-li si na daném místě speciálně pro vás připravený lázeňský nápoj či pokrm, získáte razítko do hrací karty. Po splnění této podmínky nám vyplněnou hrací kartu zašlete mailem na adresu lazneducha@litomysl.cz, kartu můžete doručit i poštou nebo osobně na adresu Město Litomyšl, Odbor kultury a cestovního ruchu, Bří Šťastných 1000, Litomyšl. Do losování o hodnotné ceny budou zařazeni ti, kteří zašlou správně vyplněnou hrací katu nejpozději do 31. prosince 2017. Losovat se bude z těch soutěžících, kteří splnili podmínky soutěže a ochutnali minimálně 7 gurmánských pramenů. Vítězové budou odměněni hodnotnými cenami poslední dubnovou sobotu 2018, v rámci Zahájení 7. litomyšlské lázeňské sezóny. Výherci budou o výhře informováni minimálně 15 dní před konáním akce.    

1. Pramen Zdeňka Kopala
Bobo Cafe - čerstvě presovaná šťáva s mladým ječmenem a zákuskem (bezlepkový dezert rozplývající se na jazyku nazvaný Andělská roláda)

2. Pramen Terézy Novákové
Restaurace a Minipivovar Veselka - Litomyšlské pivo

3. Klášterní pramen
Restaurace Pod Klášterem - kvasnicové pivo Erdinger z německého rodinného pivovaru

4. Pramen Lázeňská léčivá Francovka
Vinotéka a vinárna U Mydláře – aneb kdo Frankovku pije, ten zdravěji žije   

5. Pramen Bedřicha Smetany
Zámecké sklepení - víno Chateau Litomyšl

6. Nevinný střik
Kavárna Mandala – (ne)vinný střik s příchutí levandule – střik s bílého vína s kapkou levandulového sirupu, nealko verze – domácí levandulová limonáda  

7. Pramen Josefa Váchala
Literární kavárna Na Sklípku – pivo Pilsner Urquell

8. Živý pramen
Muzejní kavárna „rócafé“ – Fresh - čerstvě lisovaná, antistresová šťáva, (složení: jablko, okurka, řapíkatý celer) nebo kávový speciál

9. Pramen M. D. Rettigové
Cocco Caffé – horká čokoláda (53%) se šlehačkou

10. Pramen Matěje Kuděje
Hostinec U Černého orla – Holba – ryzí pivo z hor (10⁰, 11⁰ Šerák nebo 12⁰)  

11. Prokešův pramen
Antik Hotel Sofia – košer slivovice nebo bulharská vínovice – rakija, oboje s vtipem pro tento den

12. Pramen Julia Mařáka
Kavárna Julius Mařák - Mařákovo cappucino s malinovým dortem

13. Pramen Boženy Němcové
Hotel Zlatá Hvězda - Lahodný osvěžující nápoj se šumivým vínem, lesními plody a kapkou bylinkového aperitivu

14. Pramen rektora Stříteského
Klášterní sklípek - Aperolspritz (tradiční koktejl Prosecca a Aperolu s výjimečnou nahořklou chutí pomeranče namíchaný podle původní italské receptury)

15. Pramen Josefa Portmana
Portmoneum – Museum Josefa Váchala – živá voda nebo káva

16. Podzemní Jiráskův pramen mládí
Cafebar Underground - Sex on the beach

17. Kávový pramen
Café Kafíčko - výběrová káva až z daleké exotické Papuy – Nové Guinee

18. Pramen hraběnky Marie Manrique de Lara y Mendoza
Jídelna Rettigovka - řepný mok na očistný tok (čerstvá řepná šťáva)

19. Pramen piaristů
Vinotéka Soudek – pohárek vína na zahřátí i k osvěžení

20. Pramen Bohdana Kopeckého
Vinotéka Tašner – malířova paleta fortifikovaných vín

21. Tankový pramen
Restaurace a Café U Medvěda – nejčerstvější pivo přímo z pivovaru Pilsner Urquell

22. Pramen Ovocňák
Bambino Caffé - 100%-ní ovocný mošt, výborný v létě s ledem, v zimě horký se skořicí 

23. Havranův pramen
HAVRAN café steak bar - osvěžující a lehký alkoholický drink, který zpříjemní váš den

24. Ropkův pramen
Pražírna kávy Caffe Delizia – expresso z čerstvé kávy s griliážovou trubičkou

 

 

 

 

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 24. 5. 2017
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Lázně ducha se Litomyšli vyplácí!

Nejkrásnější lázeňský klobouk: 1. místo, Lucie Machová

Nejkrásnější lázeňský klobouk: 2. místo, Jana Kocourková

Nejkrásnější lázeňský klobouk: 3. místo, Kristýna Dostálová

Nejkrásnější lázeňský kostým: 1. místo, Josef Dvořák s rodinou

Nejkrásnější lázeňský kostým: 2. místo, Petra Jiráňová s rodinou

Nejkrásnější lázeňský kostým: 3. místo, Radka Kubešová a spol.

Nejkrásnější lázeňský pár: 1. místo, Josef Vaňous s partnerkou

Nejkrásnější lázeňský pár: 2. místo, Pavel a Petra Snohovi

Nejkrásnější lázeňský pár: 3. místo, Veronika Pečená s partnerem


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty