Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Novým místostarostou Litomyšle je Josef Janeček

Ve středu 14. prosince na jednání zastupitelstva rezignoval Michal Kortyš (ODS) na post místostarosty Litomyšle. V následné tajné volbě proti sobě stáli Jiří Lammel (TOP 09) a Josef Janeček (ODS). Novým místostarostou se s podporou 13 zastupitelů z 22 přítomných stal Josef Janeček.

„Mrzí mě to, ale stali jsme se součástí koalice v Pardubickém kraji a byl jsem zvolen náměstkem hejtmana pro dopravu. Z hlediska současné právní úpravy souběh výkonu funkce místostarosty města a výkonu funkce náměstka hejtmana nezakládá neslučitelnost těchto funkcí. Z hlediska praktického, smysluplného a časově reálného však nelze tyto funkce vykonávat současně,“ uvedl Michal Kortyš v rezignační řeči k zastupitelům a dodal: „Děkuji za podporu v nejtěžších chvílích i za to, že si do mě někteří občas kopli. Vůbec mi to nevadilo, protože demokracie je od toho, abychom si říkali věci na rovinu. Za Litomyšl a náš region budu samozřejmě bojovat i nadále, avšak s ohledem na to, že jsem na post náměstka pro dopravu byl zvolen za celý Pardubický kraj.“

Nový místostarosta Josef Janeček od roku 2000 působí jako krajský zastupitel. V minulosti byl radním Pardubického kraje (2000 – 2004) a náměstkem hejtmana (2004 – 2008) zodpovědným za zdravotnictví. „Vynasnažím se využít zkušenosti z veřejné správy pro blaho města a obyvatel. Pracovat pro Litomyšl je pro mě radost a čest. Děkuji,“ prohlásil krátce po svém zvolení.

Po tomto bodu přišla na řadu volba nového radního. Rezignací na post místostarosty totiž Michal Kortyš ztratil místo v tomto orgánu. Koalice do rovněž tajné volby navrhla Michala Kortyše, ČSSD Danu Kmoškovou. Bývalý místostarosta získal ve volbě 14 hlasů a zůstane tak nadále členem Rady města Litomyšle. „Michalovi za jeho desetileté působení na radnici patří velký dík, protože pro město a občany udělal velký kus práce. Přeji mu hodně štěstí v novém působišti a těším se na spolupráci s Josefem Janečkem,“ řekl k hlasování starosta Radomil Kašpar.

Ve středu 14. prosince se na jednání zastupitelstva rozloučil s veřejností také bývalý velitel městské policie Karel Rajman, jenž se stal starostou v Morašicích. V obci nastala po krajských volbách podobná situace jako v Litomyšli. Bývalá starostka Hana Štěpánová rezignovala, protože se stala radní Pardubického kraje zodpovědnou za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

Více informací o prosincovém jednání zastupitelstva přineseme v lednové Lilii.

.

datum zveřejnění: 15. 12. 2016
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 

Josef Janeček

Michal Kortyš

Karel Rajman


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty