Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Bohdan Holomíček: Mikropříbehy ze života V. Havla

Při příležitosti pátého výročí úmrtí prvního českého prezidenta představí Bohdan Holomíček formou projekce svých fotografií Václava Havla jako člověka, občana, disidenta. Prostor dostane dokonce i část dosud nezveřejněných fotografií ze Setkání sedmi prezidentů v Litomyšli v roce 1994.

Snímky ze života Václava Havla Holomíček uvede v neděli 18. prosince od 17.00 hod. v zámeckém pivovaru v Litomyšli. V souvislosti s Holomíčkovou tvorbou se často mluví o fotografickém deníku se subjektivním pohledem na nedávné české dějiny, kdy každá fotografie je samostatným mikropříběhem. Ten v rámci projekce navíc autor doprovodí svými vzpomínkami a komentářem. Holomíček totiž nafotil nespočet lidí, od těch „obyčejných“ až po známé osobnosti disentu. „Zajímám se o všechny lidi,“ odpověděl Bohdan Holomíček na otázku Českého rozhlasu, co ho zaujalo právě na osobnosti Václava Havla. „A protože jsem nevěděl, kdo to je, ani že píše, tak jsem na to takhle nemyslel. Člověk se zajímal o to všechno, co se kolem něj děje normálně, tak to bylo příjemné zpestření,“ dodal Holomíček. Své pobývání ve společnosti osobností neoficiální kultury pak hodnotil slovy: „Měl jsem dost velký předstih, že jsem u toho byl a velké štěstí. Já si toho hrozně vážím. Ono to tak přirozeně vyplynulo samo, ale, bohužel, mně je líto, že jsem toho nestihl víc.“

Fotograf se s Václavem a Olgou Havlovými seznámil už v roce 1974. Od té doby je pojilo celoživotní přátelství. Zároveň se stal dokumentátorem společenských a kulturních událostí nejen na jejich venkovském sídle Hrádečku v Podkrkonoší. Bohdan Holomíček je živou legendou. Jeho jméno vyslovují teoretici fotografie jedním dechem se jmény jako Koudelka, Kratochvíl, Tmej. Fotoaparát prakticky neodkládá a jeho objektiv zaměřuje všude tam, kde je život.

Ve výroční den úmrtí si budou moci lidé připomenout Václava Havla také u voskové plastiky ve tvaru srdce ve sklepení litomyšlského zámku. Expozice bude v neděli 18. prosince otevřena od 13.00 do 19.00 hod., od 16.00 hod. budou přítomni i autoři proslaveného díla Lukáš Gavlovský a Roman Švejda.

Mgr. Jana Bisová
tisková mluvčí, Smetanova Litomyšl, o.p.s.

datum zveřejnění: 13. 12. 2016
datum aktualizace: 19. 12. 2016
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Bohdan Holomíček: Mikropříbehy ze života V. Havla


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty