Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Čtyřlístek litomyšlských zahrad s programem

Klášterní zahrady a zámecké zahrady, Jindrova zahrada a Vodní valy se zapojily do mezinárodní akce Víkend otevřených zahrad.

Cílem tohoto svátku je vždy během druhého červnového víkendu upozornit na význam vegetace, zahradního umění a architektury pro život ve městech. Litomyšl se v letošním roce přidává k tomuto svátku v sobotu 13. června 2015.

Město Litomyšl připravilo ve spolupráci se Zámeckým návrším, Evropským školicím centrem, Smetanovým domem, Domem dětí a mládeže, Střední zahradnickou a technickou školou, Farní charitou Litomyšl, Generací 89 a Nadací Proměny opravdu bohatý odpolední program.      
Od 13.00 do 16.30 hodin se můžete v Klášterních a zámeckých zahradách, na Vodních valech a v Jindrově zahradě nejen procházet, ale také vyplňovat kvíz a získat zajímavé ceny. Hrací list bude k dostání v infocentru na zámeckém návrší, ale i na všech zahradách a otázky nebudou nijak složité. Ale pozor – pro účast ve velkém finále musíte vyplnit všechny kvízové otázky a k tomu bude nezbytné navštívit všechny lístky našeho pomyslného čtyřlístku. Vyhodnocení kvízu a předání cen proběhne v 16.30 hodin u Smetanova domu. Nejen soutěžícím poté od 17.00 hodin zahraje Dixieland Band Litomyšl.

Při putování po zahradách narazíte také na velkou řadu soutěží a her nejen pro děti. Přijďte si vyrobit a pustit lodičku do „zámajdy“, odpočinout na lehátkové vyhlídce, zahrát pétanque, molkky, kroket či kubb, naučit se žonglovat či zažít Cestu kolem světa, zastřílet si z luku, zamotat se do lanových překážek - prostě prožít fajn odpoledne! K tomu všemu se můžete v Klášterních zahradách od 15.30 hodin těšit na pohádku Maková panenka a motýl Emanuel.

Ani dospělí však nepřijdou zkrátka. Každých 30 minut začíná ve všech zahradách komentovaná prohlídka, kterou povedou studenti zahradnické školy. Chybět nebudou ani architektonické prohlídky. Ve 13 hodin se slavnostně otevře Jindrova zahrada po 1. etapě rekonstrukce – po Jindrově zahradě vás provede architekt Matouš Jebavý. Ve 14 hodin architekt Lukáš Gergela připomene 15. narozeniny Klášterních zahrad, v 15 hodin bude na řadě prohlídka zámeckého parku s místostarostou Michalem Kortyšem a v 16 hodin Martin Rusina a Martin Frei vysvětlí projekt revitalizace Vodních valů.

Dodejme, že pro letošní rok byla Víkendu otevřených zahrad udělena záštita České komory architektů.

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 1. 6. 2015
datum aktualizace: 9. 6. 2015
zveřejnil: Ing. Michaela Severová 

obrázek k aktualitě Čtyřlístek litomyšlských zahrad s programem


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty