Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Mají si kde hrát?

Další vývoj studie nábřeží v Litomyšli Nábřeží řeky Loučné / Další setkání architektů Martina Rusiny a Martina Freie s občany Litomyšle se věnovalo řešení dětského hřiště a sochařsky ztvárněným herním prvkům na nábřeží Loučné.

Další vývoj studie nábřeží v Litomyšli

Nábřeží řeky Loučné / Další setkání architektů Martina Rusiny a Martina Freie s občany Litomyšle se věnovalo řešení dětského hřiště a sochařsky ztvárněným herním prvkům na nábřeží Loučné. Prostorový model nábřežní promenády s maketami herních prvků představili umělci Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský.

Původní záměr využít ze soutěžního návrhu na propojení ulice Vodní valy dřevěných stupňů architekti nahradili dřevěným platem s bezbariérovým přístupem pro kočárky, které může sloužit jako zahrádka přilehlé kavárny. Plato vytvoří bezpečnou bariéru mezi silnicí a částí hřiště určené nejmenším uživatelům, kteří budou navíc pohodlně pod dohledem rodičů. Nábřeží zároveň zůstane volně průchozí. V navazující části se autoři rozhodli zachovat přírodní svah a ponechat rozsáhlejší trávníkovou plochu se vzrostlými stromy. Herní prvky s hudebními motivy rozmístili po celé ploše nábřeží, a to ve třech pomyslných zónách rozdělených z hlediska věku uživatelů. Instalace pro náctileté budou umístěny v blízkosti křížení pěších tras podél vody a směrem od zámku, které je zároveň míněno jako místo setkávání.

Zamýšlené proporce, funkce herních prvků a využití materiálu popsali sochaři Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský, kteří své návrhy dále rozvíjejí a průběžně konzultují s certifikátorem. Není bez zajímavosti, že jako inspirace pro jejich lochnesku“ i pro celkovou barevnost jednotlivých realizací posloužily dětské a studentské práce z výtvarné soutěže Zapoj se do proměn, uskutečněné v loňském roce.

Podílet se na výsledné podobě projektu bude mít veřejnost možnost znovu při navrhování informačního systému pro park, jehož koncepci připravuje grafické studio Colmo. Informační systém by kromě praktických informací k orientaci a chování v parku měl zároveň přinést "komorní poetický motiv místa" v podobě glos či zaznamenaných vzpomínek konkrétních obyvatel Litomyšle. Záměrem je dodat parku romantický ráz v duchu současného člověka. Občané se do navrhování budou moci zapojit prostřednictvím ankety připravované ve spolupráci s Nadací Proměny.

S podněty veřejnosti vznesenými během setkání budou architekti dále pracovat.

Proměna nábřeží řeky Loučné v Litomyšli se realizuje s podporou Nadace Proměny.

Jana Říhová

Nadace Proměny

vyvěsil Jaromír Drábek
Město Litomyšl

datum zveřejnění: 16. 4. 2014
zveřejnil: Ing. Jaromír Drábek 

obrázek k aktualitě Mají si kde hrát?

obrázek k aktualitě Mají si kde hrát?


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty