Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Nábřeží Loučné jako prostor pro všechny

Zpracování studie na obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, která se pokusí vyjít vstříc různorodým požadavkům veřejnosti na jeho využití, dokončí architekti Martin Rusina a Martin Frei tento měsíc. V únoru ji pak znovu představí v rámci veřejného setkání občanům.

Zpracování studie na obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, která se pokusí vyjít vstříc různorodým požadavkům veřejnosti na jeho využití, dokončí architekti Martin Rusina a Martin Frei tento měsíc. V únoru ji pak znovu představí v rámci veřejného setkání občanům.

S vítězným návrhem architektonické soutěže Cena Nadace Proměny 2013 jste se měli možnost podrobně seznámit už počátkem listopadu 2013 ve Smetanově domě, kde jste mohli vznést své dotazy a připomínky. Architekti nyní na základě podnětů od veřejnosti, města, nadace a dalších dotčených subjektů studii dále rozpracovávají. Podrobný zápis z průběhu veřejného projednání je k dispozici na stránkách Města Litomyšl (www.litomysl.cz) v sekci věnované proměně nábřeží řeky Loučné nebo na www.nadace-promeny.cz .

Nově upravené nábřeží a park u Smetanova domu se mají stát dle zadání a výsledků sociologického průzkumu oblíbeným místem pro rozmanité skupiny uživatelů. Jejich vzájemná tolerance může být přidanou hodnotou proměny daného území. Právě přizpůsobení území různorodým požadavkům návštěvníků je pro architekty velkou výzvou. Prostor nábřeží by měl fungovat jako volně průchozí pěší zóna s venkovním posezením i jako hřiště pro menší děti či místo setkávání pro studenty z blízkých škol. Klíčové bude v této souvislosti zklidnit provoz v ulici Vodní valy. Úprava komunikace není součástí nadační podpory, město ji proto bude řešit po etapách. Studie je uzpůsobena tak, že tuto plynulou návaznost bez problémů umožní. Přehledný a více otevřený prostor v předmostí před Smetanovým domem umožní pořádání různých kulturních akcí a vytvoří reprezentativnější nástup do Smetanova domu. Ulice Vodní valy se postupně dopravně zklidní a plynule se napojí na nábřeží. Prostor se rozšíří o nový chodník, počítá se s vytvořením hladkého pruhu pro cyklisty. Parkování bude možné na dlážděných plochách mezi domy a komunikací. Stávající parkoviště ustoupí pěší zóně a zeleným plochám.

Obnova nábřeží probíhá s podporou Nadace Proměny.

Záznam z veřejného projednání naleznete na http://youtu.be/H1qtPjXTN9M

Jana Říhová

Nadace Proměny

 

vyvěsil Ing. Jaromír Drábek
Město Litomyšl

datum zveřejnění: 11. 12. 2013
datum aktualizace: 22. 1. 2014
zveřejnil: Ing. Jaromír Drábek 

obrázek k aktualitě Nábřeží Loučné jako prostor pro všechny

obrázek k aktualitě Nábřeží Loučné jako prostor pro všechny

obrázek k aktualitě Nábřeží Loučné jako prostor pro všechny


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty